Sporun yükselen değeri Tayvan, Ekonomi Bakanlığından ödül almış 11 markanın ürünlerini Türk pazarına taşıdı.

Tayvan Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği, Tayvan Dış Ticaret Barosu’nun organize ettiği ve Tayvan Dış Ticaret Gelişim Konseyi’nin yürüttüğü Taiwan Excellence Pavilyonu kusursuz Tayvan teknolojisinin ürünlerini ülkemizle tanıştırmış oldu.

Tayvan’ın özellikle otomotiv teknolojisinde kusursuz bir hal alması, Çin’in tahtını sallamaya başladı. Özellikle 2000 Sydney Olimpiyatlarında büyük bir çıkış yapan Çin sporunun, Çin teknolojisi ve Çin sektörleriyle doğrudan bağının olduğu gerçeğini unutmamak lazım. Bugün Çin’i teknolojide ve bir sektörde geride bırakan Tayvan, Olimpiyatlarda Çin’in yakaladığı çıkışı tekrarlayabilecek mi bilinmez ama, bu gün pek çok sporda Tayvanlı sporcular dünya arenasında boy göstermeye başladılar bile. Tayvan ile Türkiye arasında gelişen ticari ilişkilerin gelecekte spora doğrudan etki etmesi çokta şaşırtıcı olmayacak.
Özellikle Tayvan otomotiv endüstrisi Türkiye pazarına çok büyük önem veriyor. Tayvan dünyanın en yenilikçi 10 ülkesi arasında yer almayı başarırken, yüksek teknolojili üretim yapan markaların yoğunluğu açısından da dünyada 2.sıraya yerleşti. Bu özelliğiyle Tayvan global otomotiv yan sanayi pazarında vazgeçilmez bir yere sahip olması anlamına geliyor.
Ülkemizde otomotiv sanayinin gelişmesinin, otomobil ve motorsporlarına katkısı düşünülecek olursa, Tayvan otomotiv endüstrisinin pazarımıza girmesi, Türk otomobil ve motorsporlarında önemli değişimlere neden olabilir.
Geçen yıl Türkiye’ye oto parça ihracatı neredeyse 64 milyon dolara ulaştı. Böylelikle Türkiye’nin ithalat yaptığı ülkeler arasında Tayvan 18. ülke konumuna yükseldi. Çin, Japonya ve Amerika üçgeninin tam ortasında bulunan Tayvan’ın, Batı ile Asya arasındaki ticari köprü niteliği, farklı iş kültürlerinden beslenerek her geçen gün bilgi birikimini artırıyor. Doğal olarak bunun da spor yatırımlarına ve profesyonel sporcuların istihdamında önemli payı bulunacaktır.
Tayvan’ın yedek parça sektöründeki lider isimleri Depo, Kenda, E-lead ve Transcend Information ‘ın dünyanın önde gelen spor organizasyonlarına sponsor olmaları, Tayvan sporuna çok büyük değer kazandıracak. Geçmişte Hindistan ve Malezya örneklerini gördüğümüz Formula-1’de gelecekte bir Tayvan takımını görmek hiçte şaşırtıcı olmayacak.
Ya da yine geçmişte Çin’in ev sahipliği yaptığı Dünya Ralli Şampiyonasının bir ayağının Tayvan’da yapılması belki de sektörün gelişmesinin bir kaçınılmaz sonucu olacaktır.
Dünyanın lider otomotiv ‘aftermarket’ markası Depo Auto Parts’ın yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı yeni ürünleriyle, Kenda Lastikleri’nin yüksek performans ürünü KR32’nim özellikle motor yarışlarında tercih edilecek olması, yarış takımları için çok önemli. Ayrıca, E-Lead Electronics ve Transcend gibi teknoloji kuruluşların sponsorluğunun da etkisiyle Tayvan’ın bireysel sporlardaki çıkış trendini, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da göstermeye kararlı olduğunu görebiliyoruz…
Hoşçakalın