Yüksek Seçim Kurulu, gümrük kapılarında oy verme işlemlerine ilişkin düzenlemeleri tamamladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Gümrük Kapılarında Görev Yapacak Geçici Gümrük Kapısı Seçim Kurulları ve Sandık Kurullarının Görev ve Yetkileri ile Gümrük Kapılarındaki Oy Verme İşlemlerini içeren genelgesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemleri, 8 Mayıs 2015 Cuma günü başlayacağını belirten YSK, 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı Seçiminde kullanılan oy miktarları, yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarının yurda giriş ve çıkış yaptıkları gümrük kapıları, coğrafi konumları da gözetilerek yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanabilecekleri gümrük kapılarını belirledi. Buna göre, oy verme işlemi 8 Mayıs 2015 Cuma günü saat 08.00’de başlayacak ve 7 Haziran 2015 Pazar günü saat 17.00’de sona erecek olan karayolu gümrük kapıları şöyle sıralandı:

Sarp Karayolu, Kapıkule Karayolu, Kapıkule (Pazarkule) Karayolu, İpsala Karayolu, Hamzabeyli Karayolu, Dilucu Karayolu, Dereköy Karayolu, Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Antalya Havalimanı, Eskişehir Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Hatay Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Erkilet Havalimanı, Konya Askeri Havaalanı, Dalaman Havalimanı, Bodrum-Milas Havalimanı, Samsun Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Zonguldak Havalimanı, Kuşadası Havalimanı, Ayvalık Havalimanı, Çeşme Havalimanı, Derince Havalimanı, Mersin Havalimanı, Taşucu Havalimanı, Marmaris Havalimanı, Bodrum Havalimanı, Samsun Havalimanı.”

-SEÇİM KURULLARI OLUŞTURULACAK-

Oy verme işlemlerinde görev almak üzere Hopa ilçesinde 1, Edirne Merkez İlçesinde 4, İpsala İlçesinde 1, Lalapaşa İlçesinde 1, Aralık İlçesinde 1, Kırklareli Merkez İlçede 1, Seyhan İlçesinde 1, Çubuk İlçesinde 2, Muratpaşa İlçesinde 2, Tepebaşı İlçesinde 1, Elazığ Merkez İlçesinde 1, Oğuzeli İlçesinde 1, Antakya 1, Bakırköy İlçesinde 4, Pendik İlçesinde 2, Gaziemir İlçesinde 2, Kocasinan İlçesinde 1, Selçuklu İlçesinde 1, Dalaman İlçesinde 1, Milas İlçesinde 1, Çarşamba İlçesinde 1, Trabzon Ortahisar İlçesinde 1, Çaycuma İlçesinde 1, Derince İlçesi’nde 1, Ayvalık ilçesinde 1, Çeşme İlçesinde 1, Kuşadası İlçesinde 1, Akdeniz İlçesinde 1, Silifke İlçesinde 1, Marmaris İlçesinde 1, Bodrum İlçesinde 1, İlkadım İlçesinde 1 olmak üzere geçici gümrük kapısı seçim kurulları oluşturulacak. 8 Mayıs 2015 Cuma gününden sonra tahmin edilenden fazla sayıda oy kullanıldığı saptandığı takdirde, Yüksek Seçim Kurulu geçici gümrük kapısı seçim kurulu sayısını arttırabilecek.

Gümrük kurullarında oluşturulacak sandık kurulları oy vermeyi sağlama ve verilecek oyları, ilgili geçici gümrük kapısı sandık kurullarına zarfları açmadan ve sayım döküm işlemine tabi tutmadan teslim edecek. Geçici gümrük kapılarında oluşturulacak sandık kurulları 1 başkan, 4 asil ve 4 yedek üyeden oluşacak. Oy verme işlemi sırasında YSK tarafından özel imal ettirilmiş olan ve Türkiye Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan birleşik oy pusulası ile YSK tarafından hazırlanan filigranlı sarı renkli zarflar ve Tercih veya Evet mührü kullanılacak. 24 saatlik sürede aynı kişilerden oluşan görev yapmasının düşünülemeyeceğinin belirtildiği genelgede, bir gün 8’er saatlik dilimler halinde 3’e bölüneceğinin ve sandık kurullarının kendilerine ayrılan zaman dilimi içinde görevlerini yerine getirmelerinin sağlanacağı ifade edildi. Seçim kurulları kendilerine bağlı olarak oy torbaları ulaştırma komisyonu oluşturacak. Kurullar komisyon adedini artırmaya veya azaltmaya yetkili olacak.

Oy kullanma sırasında cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak.

-GEÇERSİZ OYLAR-

Sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olmayan, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunmayan, arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan, hiçbir yerine “TERCİH” veya “EVET” mührü basılmamış olan, siyasi partilere ayrılan alanlardan birden fazlasına “TERCİH” veya “EVET” mührü basılmış olan, birden fazla siyasi partiye ayrılan alana taşmış “TERCİH” veya “EVET” mührü bulunan, bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış olan, üzerine herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış olan, siyasi partilere ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş olan birleşik oy pusulalarının geçerli olmayacak.

FACEBOOK YORUMLARI