CHP’nin “Adalet” yürüyüşü Pazar günü İstanbul’da yapılacak mitingle sona erecek. Yürüyüş, Süleyman Demirel’in dediği gibi yolları aşındırmadı, ama Ak Parti Hükümeti’ni aşındırdığı kesin.

Yürüyüşün genel bir değerlendirmesini yapmak gerekirse şunları söyleyebiliriz:

KILIÇDAROĞLU GÜÇLENDİ: CHP lideri yıllar sonra partisinin tabanında heyecan yarattı. CHP’li olmayanlar bile, “69 yaşındaki adam vallahi iyi yürüdü, helal olsun” demekten kendini alamadı.

CHP’DE BÜTÜNLÜK SAĞLANDI: Her kafadan bir sesin çıktığı, iç çatışmaların, kavgaların bitmediği CHP ilk kez ortak bir hedef, ortak bir dava adına birleşti, bütünleşti.

“ADALET” GÜNDEMİMİZE OTURDU: Adalet sistemindeki yanlışlıklar, hakimlerin bazı kararlarda siyasi iktidarın etkisi altında kaldığı iddiası kamuoyunun gündemine ciddi biçimde geldi. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısının bağımsızlığa ve tarafsızlığa hizmet edecek biçimde değişmesi gerektiğini savunanlar çoğaldı.

2019’A UMUTLA BAKILMAYA BAŞLANDI: CHP’lilerde yaygın bir umutsuzluk vardı. “Biz hiçbir zaman iktidara gelemeyiz. Kendi Cumhurbaşkanımızı seçemeyiz” deniyordu. Yürüyüşle bu karamsarlık dağıldı, 2019’da yapılacak seçimlere umutla bakılmaya başlandı.

HÜKÜMET İLK KEZ BOCALADI: CHP’yi “kolay lokma” olarak gören Ak Parti Hükümeti, yürüyüş karşısında bocaladı, kendilerine karşı büyük bir toplumsal muhalefet olduğunu net biçimde gördü. Hükümeti savunan yazarlar bile, daha demokratik bir tavır sergilenmesi, eleştirilere karşı hoşgörülü olunması, adalet sistemindeki aksaklıkların giderilmesi, davaların hızlı biçimde sonuçlandırılması gibi öneriler seslendirmeye başladı.