Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş,   Hükümetin bütçe açıklarını vergileri artırarak kapattığını belirterek, “Bu nedenle de tabiri caizse uçan kuştan vergi almaktadır. 

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Hükümetin bütçe açıklarını vergileri artırarak kapattığını belirterek,  “Bu nedenle de tabiri caizse uçan vergi almaktadır. Kaynağından vergi toplamakta oldukça zorlanan siyasi iktidar, dolaylı vergileri daha çok artırarak, başta memur ve işçiler olmak üzere, emeğiyle üretenlerden peşin vergi alarak cezalandırmaktadır” dedi.
Yokuş, Vergi Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Maliye Bakanlığı 2005 yılında yeni bir yapılanmaya gitmiştir. Fakat bu yeni yapılanma bırakın yenilikler getirmeyi eskiye nazaran bir gerilemeye sebep olmuştur. Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığı’ndan ayrıldıktan sonra yapılan yasa ve yönetmeliklerdeki değişiklikler kurumun yapısında telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açmış ve personelin motivasyonunu ciddi anlamda zedelemiştir” ifadelerini kullandı.
Yokuş, Hükümetin bütçe açıklarını vergileri artırarak kapattığını belirterek, “Bu nedenle de tabiri caizse uçan kuştan vergi almaktadır. Kaynağından vergi toplamakta oldukça zorlanan siyasi iktidar, dolaylı vergileri daha çok artırarak, başta memur ve işçiler olmak üzere, emeğiyle üretenlerden peşin vergi alarak cezalandırmaktadır. Sık sık çıkartılan vergi affı yasaları ve her geçen gün sayıları artırılarak çeşitlendirilen vergi kalemleri, ülkemizde büyük bir vergi adaletsizliğinin yaşandığının göstergesidir” dedi.
Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi çalışanlarının bütün olumsuz şartlara rağmen vatandaşa hizmetin en iyisini vermeye çalıştığını vurgulayan Yokuş, “Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nda personel yetersizliği dolayısı ile her bir çalışan iki kişilik iş yapmak zorundadır. Kurumda boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların çalışma koşulları oldukça ağır hale gelmiştir. Mesai kavramı unutulmuş, yoğun çalışma temposundan dolayı sosyal yaşantısı olmayan çalışanların, kişisel ve ailevi sorunları gittikçe artmıştır. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları sorunlarının çözümünü bekliyor” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLARI