Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, memur ve memur emeklilerinin bir kez daha yüz üstü bırakılmasından endişe duyduklarını belirterek, “Memurun haklarını sonuna kadar savunacağız. Var olan haklarımıza sahip çıkmak, koruyup, geliştirmek ve yeni haklar elde etmek için toplu sözleşme masasında mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.- İzmir’de açıklamalarda bulunan Yokuş, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin kan ağladığını belirterek, “Çin Ramazan ayında 28 Uygur Türkünü katletti. Ramazan ayında oruç tutmalarını ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerini yasakladı. Tüm dünya bu zalimliğe sessiz kalıyor. Suriye ve Irak halkı PYD ve IŞİD terör örgütlerinin insafına terk edilmiştir. Iraklı ve Suriyeli yöneticiler insanlık şuurunu kaybetmişlerdir. Bu mübarek ayda Müslüman acı çekiyor, katlediliyor, evsiz, yurtsuz yaşıyor. Bu yaşananlara sessiz kalan sözde insan hakları savunucularını kınıyorum” dedi.
Yokuş, Son 13 yılda ilk defa memurlar resmi enflasyon altında zamma mahkum edildiğini belirterek, şunları kaydetti:
“2014 ve 2015 yılı toplu sözleşmeleri tarihi bir rezalet olmuştur. 2014 yılında enflasyon farkı dahi olmadan yapılan 123 TL’lik artış memuru borç batağına sürüklemiştir. Memurların sadece 2014 yılındaki enflasyondan dolayı kaybı bin TL’yi bulmuştur.
2015 yılı içinse Memura yüzde 3+3, memur emeklisine yüzde 3+3, asgari ücretliye yüzde 6+6, İşçi ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 2,32 sefalet artışı yapılırken, milletvekiline bin TL, milletvekili emeklisine 711 TL artış yapılmıştır. Hakim ve savcılara bin 155 TL, üniversite öğretim üyelerine 950 TL artış yapılarak belli bir kesim ihya edilmiştir.”
Yokuş, Türkiye’nin en büyük sorununun ücret adaletsizliği olduğunu belirterek, “Ücret adaletsizliğinde dünyada 3. sıraya yerleştik. Belirli kesimler ihya edilirken, belirli kesimler sefalet zamları ile hayatlarını idame ettirmeye çalışmaktadır. Sendikacılık adaletsizliğe itiraz etmektir. Biz milli gelirden tüm sosyal kesimlere eşit ve adil bir dağılım yapılmasını talep ediyoruz. Sosyal Devletin temeli de budur. Ancak bu adaletsizliğe itiraz etmeyen bırakın sendikacı olmayı, adam da insan da olamaz” dedi.
Yokuş, toplu sözleşme masasında Türk Büro-Sen olarak memurun haklarını sonuna kadar savunacaklarını bildirerek, şöyle konuştu:
“Bilindiği gibi, bu yıl Ağustos ayında memur sendikaları ile hükümet 2016 ve 2017 yılları ile ilgili memurların ekonomik, sosyal, demokratik hakları ve kurumsal sorunlarını görüşmek üzere toplu sözleşme masasına oturacaklardır. Toplu sözleşme metnine sadece malum sendika imza atacaktır. Endişemiz odur ki, yine memurlarımızın alın teri ve emeği pazarlanacak, memur ve memur emeklileri bir kez daha yüz üstü bırakılacaklardır.