Diploma sahteciliğini engellemek amacıyla yükseköğretim mezunlarına ait verilerin toplandığı “Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi” ne kaydedilen mezun sayısı 8 milyona ulaştı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, e-Devlet kapısı üzerinden hizmete sunulan “Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi”nde, yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere ait veriler sisteme giriliyor.

2005 ve sonrasında mezun olanların yüzde 100’e yakını sisteme kaydedilirken, 2005 ve sonrası mezun sayısı 6 milyon 779 bin 757 oldu. 2005 yılı öncesi mezun sayısı ise 1 milyon 200 bine ulaştı.

Yükseköğretim Kurumlarından mezun olan öğrenciler, mezuniyet bilgilerine e-devlet kapısı üzerinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı altındaki bölümde yer alan “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” seçeneği ile erişebiliyor. Üniversiteler, mezun olan öğrencilerinin diplomalarında yazılı olan tüm bilgilerini sisteme giriyor.

E-devlet kapısından T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan kişi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı adı altında yer alan bölümde “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” kısmına giriş yaparak, kendi mezuniyet bilgilerini içeren belgeyi bastırabiliyor ve bu belgeyi beyan edeceği kamu kurumu veya özel şirkete verebiliyor.

SİSTEMİN AMACI

“Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama / Doğrulama Sistemi” ile yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişilerin diploma bilgilerine elektronik ortamda ulaşılmasını sağlamak, FETÖ ve benzeri terör örgüt üyelerinin sahte diploma ile kamu veya özel şirketlere girmelerini önlemek / kurumların geriye dönük bu kapsamda sorgulama yapabilmesini sağlamak, gereksiz kırtasiye ve bürokratik işlemleri azaltmak, Türkiye Mezun Profilini çıkarmak, karar destek sistemlerine veri sağlamak amaçlanıyor.

FACEBOOK YORUMLARI