Türk-İş’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’na göre, Şubat ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 308 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 259 TL oldu.

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 26 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Şubat  ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre Şubat ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 307,55 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 4 bin 259.13 TL oldu.
Sadece tek bir çalışanın yaşama maliyeti bu ay bin 593 TL olarak hesaplandı. Yılbaşından bu yana geçerli olan yeni net asgari ücretin 949 TL olduğu dikkate alındığında, çalışanların karşı karşıya kaldığı geçim koşullarının ağırlığı ortaya çıkmakta. Türk-İş hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2015 yılının ilk iki ayı itibariyle 75 TL ve önceki yılın aynı ayına göre 177 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırındaki artış ise aynı dönemler için sırasıyla 245 TL ve 577 TL oldu. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 4.04 oranında arttı.  Bir önceki yılın son ayına göre iki ayda artış oranı yüzde 6.10. Gıda enflasyonunda oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 15.67 oldu.

FACEBOOK YORUMLARI