epa03860624 Members of the European Parliament vote during a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, France, 10 September 2013. The European Parliament calls for better protection for users of online gambling. EPA/PATRICK SEEGER

Avrupa Parlamentosu’nun “Türkiye Raporu” Hükümet tarafından tanınmadı, “yok hükmünde” kabul edilerek iadesine karar verildi.

Bu durum bana şu Karadeniz fıkrasını hatırlattı:
Temel ile Cemal, çok samimi iki arkadaşmış. İçtikleri su dahi ayrı gitmezmiş. Bu iki arkadaş bir borç yüzünden birbirleriyle mahkemelik olmuşlar. Mahkeme salonunda, Temel’in Cemal’den borç aldığı ve bu borcu geri ödemediğine dair iddianame okunmuş. Tanıklar teker teker dinlendikten sonra Temel söz almış:
– Hakim bey, ben bu uşaktan borç para almadım.
Cemal, bir hakime bakmış, bir de Temel’e bakmış ve sormuş:
– Ula, sen benden borç para almadın mı?
Temel, kendini savunmuş:
– Hakim bey, ben bu adamı tanımıyorum, niçin ondan para alayım ki?
Cemal şaşırıp kalmış:
– Ula sen beni tanımıyor musun?
– Tanımıyorum!..
Cemal fena sinirlenmiş:
-Ula o zaman ben seni hiç tanımıyorum!
++
Avrupa Parlamentosu Raporu’nu tanımamak yerine rapordaki eleştirilerin değerlendirileceğini belirtmek herhalde daha sağduyulu bir yaklaşım olurdu. Raporda özetle, Türkiye’de demokrasi, insan hakları, medya özgürlüğü, yargının bağımsızlığı, yolsuzlukla mücadele gibi konularda gerileme olduğu vurgulanıyor ama PKK terörüne de kararlı bir şekilde karşı çıkılıp şöyle deniyor:
“PKK silah bırakmalı, terörist taktiklerden vazgeçmeli ve beklentilerini barışçıl ve yasal yollarla dile getirmeli. Terörle mücadelenin Türkiye’nin meşru hakkıdır. PKK’nın güvenlik güçlerine ve sivillere yönelik saldırılarını güçlü şekilde kınıyoruz.”
++
Yıllarca PKK’ya kol kanat geren Avrupa’nın sonunda PKK’yı güçlü biçimde kınamasından yararlanmalı, bunu uluslararası arenada kullanmalıydık.
Raporu tanımayarak, yok hükmünde kabul ederek bu fırsatı da fena halde kaçırmış olduk. Dış politika duygusal reflekslerle, öfkelerle yönetilemeyecek kadar ciddi bir iştir. Temel’le Cemal’in birbirlerine verdikleri türden tepkilere yer olmamalıdır.