President Barack Obama, U.S. Ambassador to the United Nations Susan Rice and Senior Director for Multilateral Affairs Samantha Power, attend a wreath laying ceremony at the Memorial for United Nations staff killed in Iraq at the U.N. Headquarters in New York City, Sept. 23, 2009. (Official White House photo by Pete Souza) This official White House photograph is being made available only for publication by news organizations and/or for personal use printing by the subject(s) of the photograph. The photograph may not be manipulated in any way and may not be used in commercial or political materials, advertisements, emails, products, promotions that in any way suggests approval or endorsement of the President, the First Family, or the White House.

G20 zirvesinden önce Almanya’da her yerde “Cumhurbaşkanı Erdoğan” tartışması var. Gelecek hafta 20’ye katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma yapıp yapmamasından, korumalarına kadar bir çok tartışma söz konusu.

Öncelikle net bir açıklama yapılmamasına rağmen, Amerika’daki olayların kahramanı olan korumaların gelmeyeceği merak konusu. Hükümete defalarca sorulmasına rağmen Almanya, “Türkiye bizim yasalarımızı  biliyor” diyerek yanıtı geçiştirdi. Ama tahmin edilen şu ki; aynı korumalar Almanya’ya gelmiyor.
Bu, eğer Türk hükümetinin  tercihiyse yerinde bir davranış, en azından yangına körükle gitmenin de bir gereği yok. Yok eğer bu Almanya’nın kararıysa umarım Türkiye, korumalar konusunda fazla ısrar etmez. Koruma krizleri böylece kapanmış olur.
Gelelim diğer konuya.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın. Almanya’da konuşma yapıp yapmayacağı konusuna. “Almanya demokrasi ülkesidir yasağa karşıyım” diyen Claudia Roth dışında, muhalefetten iktidara hemen herkes konuşma yapmaması gerektiği düşüncesindeydi. Nitekim, 30 Haziran günü mecliste alınan bir kararla, seçimden üç ay önce yabancı parti liderleri Almanya’da konuşma yapamayacak.
Buna da “Erdoğan yasası” diyorlar. Tam da öyle aslında. Çünkü Avrupa birliği üyesi ülkeler bunun dışında tutuluyor. Geriye ne kaldı?  Avrupa birliği üyesi olmayan hangi ülke Vatandaşları çoğunluk olarak Almanya’da yaşıyor ki? Bu düpedüz cumhurbaşkanı Erdoğan için alınmış bir karar. Tabi bu kararın altında yatan de çok sebep var. İncirlik öncesine uzanan sebepler. İncirlik’ te tuzu biberi oldu.
Muhalefet ise uzun zaman Almanya başbakanını sessiz kalmakla suçladı. Ama bu yasayla birlikte ibre Angele Merkel’den yana döndü. AFD Bu durumu hep koz olarak kullanıyordu, şimdi ellerinde bir şey kalmadı. Bu nedenle da Tayyip Erdoğan için çıkarılan yasa Angele Merkel’in, önümüzdeki seçimlerde kaderini belirleyecek.