Şimdi de Cuma namazlarında toplumsal baskı meydana getirildi. Başbakan dün büyük bir şov ile yılların özlemi gibi gösterdiği Cuma namazları için devlet memurlarına 2 saatlik izin yönetmeliğini açıkladı.

Olay hemen ajite de edilmedi değil. Bir kadın balkonda bayıldı ve Başbakan doktorunu yollayarak müdahale etti ve yanına kadar giderek ilgi gösterdi.
Sanki şimdiye kadar bu insanlar Cuma namazına gitmiyormuş ya da gidemiyormuş gibi bir uygulama devreye idari izinle resmi olarak sokuluyor.
Yine Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan alıntı ile ’’İsteyen gidecek, zorlama yok’’ İşte bu bile toplumsal baskıya bir alt yapı. Cuma namazına gitmeyenler, ’’Fişlenir’’korkusu ile caminin yolunu tutacaklar.
RAMAZAN AYINDA 1 AY İZİN Mİ?
Bu işin sonu var mı?
İslami kurallara göre işlemeye başladığınız zaman, o zaman bu işin sonu gelmez. Bu sistem tuttuğu zaman talepte gelecek. Efendim, insanlarımız huzur buldu, Ramazan ayı yaz’a geliyor. Memurlarımız bitap düşüyorlar. 8 saatlik mesaiyi ya kısaltalım, ya da tüm mübarek Ramazan ayı boyunca izinli sayalım derlerse Başbakan’lık buna da mı yeşil ışık yakar.
Sonra devlet dairesinde çalışan modern kadınlar her şeye rağmen sanırım hala vardır. Bunların kılık kıyafetleri de sorun olmayacak mı? Umarım mahalle baskısı denilen baskıya maruz kalmazlar.
ÇOK GÜZEL BİR YANITI KAPALI BİR TEYZE VEDİ
Bu haberi izliyordum bir kanal da, mikrofon halkın arasında dolaşırken, yaşlı ve kapalı bir teyzemiz çok güzel bir yanıt verdi. ’’Böyle ikilik neden çıkarıyorlar. Şimdiye kadar, bu insanlar namaza gitmiyor muydu? Ne gereği vardı. Şimdi de bu yeni namaz uygulamasıyla’’dedi.
Bir ülkeyi yöneten siyasi irade, o kadar sorunu var iken, kalkıpta yine kendi tabanına şov yapması kabul edilecek gibi değil. Bazıları Türkiye İslam Cumhuriyeti’ne doğru gidiyor diye zaman zaman korku ve endişelerini dile getiriyorlar. Bu manzara karşısında pekte haksız değiller.
ZATEN DEVLET MEMURLARI ELEŞTİRİLİRDİ
Türkiye’ye her geldiğimde devlet kapısında insanlar isyan eder durur. İşler yavaş işliyor diye. Şimdi bir de buna 2 saatlik Cuma namazı kıyağı girerse Başbakanlık eli ile düşünün memurların keyfini ve vatandaşın isyanını. Vatandaş yine yıllardır söylediği şarkıyı söyleyecek, ’’Bizim paramızla burada yatıyorsunuz’’diyecek. Memurun de hali ile morali bozulacak. Bu kısır döngü böyle devam edecek. Zaten Türkiye’nin gıdasında var bu, kavga olmazsa, Türkiye, Türkiye olmaz.
MEDYA DA ŞAVAŞ BAŞLAMIŞTIR
Biraz da belki gündem değiştirmek olsun. Bu Cuma namazı espri gazetecilerin ilgi odağı olmuştur herhalde. Bu siyasi görüşe karşı gazetelerin yazarları olayı derinliğine yazarak korku ve endişeyi gündeme getirecekler, karşı medya da, “Müslüman ülkede şimdiye kadar bunun olmaması ayıp” diyecekler. Gel de toplumda ulusal barışı, ahengi sağla.
Her yer kaynıyor. Orta nokta yok. Laik Türkiye’de devlet dairelerinde Cuma namazları ile laiklik ilkesi sanki Anayasa delinircesine delinmiştir.
Bekleyin, görün bunun arkası da gelir.