Spor-Toto Süper Ligi’nin 16. haftası Pazartesi gecesi oynanan Osmanlı Spor-Beşiktaş maçı ile tamamlandı. Maçın kısa özeti Osmanlı oynadı, Beşiktaş kazandı.
Gelelim maça. Her iki takım da sahaya 4-2-3-1 şeklinde yayıldı. Beşiktaş’ın kadrosunu 5 yaşındaki çocuk bile sayabiliyor. Lig ve UEFA maçlarında bir iki değişiklik dışında hep aynı kadro ile oynuyor.
Herkes Beşiktaş bastıracak, Osmanlı kapanacak diye beklerken, tersi oldu. Osmanlı önde bastı, top yaptı, pas yaptı, hızlı çıktı ve golünü attı. Beşiktaş ise çok kötü oynadı ve rakibini seyretti. Seyretti ama siyah-beyazların yetenekli futbolcuları var. Uyduruk faul atışını iyi kesen Sosa ve iyi kafa vuran Gomez ile sonuç: Gol.
Osmanlı Spor’ un da yetenekli bir futbolcusu var Ndiaye. Beşiktaş ceza sahasının önündeki seri paslaşmadan sonra nefis dönüp öyle bir vurdu ki Tolga ağlardan zor söktü topu.
İlk yarı da kritik iki pozisyon vardı. İlki, İsmail Köybaşı’nın sarı kartları. Aldığı pasla hızla Beşiktaş sahasına giren ve ceza alanına doğru hareketlenen Ndiaye’ yi faul ile durduran İsmail sarı kartı gördü. Buraya kadar her şey normal ama normal olmayan İsmail’in itirazları.
Bu olay da iki sorum var.
Birincisi İsmail’ e, “ Evladım, bu kadar senedir futbol oynuyorsun. İtiraz edince kararından vaz geçen hakem gördün mü?”
İkincisi Hakem Bey oğluma,” verdiğin karara itiraz eden futbolcuya 2.ncı sarı kartı niye göstermiyorsun?”
Diğer önemli pozisyon ise penaltı olayı. İkinci golü yiyen Beşiktaşlılar rakip ceza sahasına bir orta yaptı. Kaleci Ahmet zamanlama hatası yapınca yumruklamak zorunda kaldı topu. Top yerden sekti, Aziz’in göğsünden eline çarptı. Altıncı hakem ve yardımcı hakem devam dediler. Bana göre iki hakem de haklıydı. Çünkü bir avantaj sağlamadı Aziz. Ancak penaltı verselerdi itiraz da etmezdim.
İkinci yarı Osmanlı Spor yine iyi oynadı. Beşiktaş çok, ama çok kötüydü. Ankara ekibi maç boyunca 9 şut attı, 8’i kaleyi buldu, 7 sini Tolga birini Ersan kurtarırken, Beşiktaş 4 şut attı 3’ü gol oldu.
Sosa’nın, yeteneğini kullanarak attığı, iki şutu gol olunca Beşiktaş kazandı.
Altın kural işledi; “Atamayana atarlar.”