, gazetesinin değerli yazarlarından biri. İyi eğitim almış, yıllarca çeşitli gazete ve dergilerde genel yayın yönetmenliği yapmış başarılı bir isim.

Ancak dünkü yazısında öyle bir hata yaptı ki, “Pes” dememek mümkün değil doğrusu.
++
Yılmaz, “Yıllar önce, Yasemin henüz liseyi bitirmemişken ona ve arkadaşlarına bir liste yapmıştım. Hayata atılmadan önce okunması gereken romanlardan oluşan bir listeydi bu. Çünkü gerçek hayatı ve ülkemizi tanımanın etkili yollarından biri roman okumaktır” dedikten sonra kendi roman listesini sıralamış.
Liste, Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu’su ile başlıyor, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Peyami Safa’nın 9. Hariciye Koğuşu, Kemal Tahir’in Yorgun Savaşçı romanlarıyla devam ediyor.
Listede biraz aşağılara indiğinizde şaşırıp kalıyorsunuz.
Çünkü, Yılmaz en sevdiği romanlar arasında Füruzan’ın “Parasız Yatılı”sını da saymış.
“Parasız Yatılı”, Füruzan’ın olduğu gibi Türk hikayeciliğinin de baş yapıtlarından biri.
Yılmaz’ın bu kitabı roman zannetmesi, daha da öteye giderek kızına ve arkadaşlarına bunu mutlaka okumaları gereken bir roman diye tavsiye etmesi çok tuhaf.
++
Buna şükretmek lazım belki de…
Hürriyet’in ünlü yazarı, okuduğu büyük romanlar arasında “Rüya Tabirleri”, “Butik Oteller”, “Çorba Yapmanın Püf Noktaları”, “100 Soruda Türk Denizciliği”, “Meme Kanserinden Korunmanın Yolları”, “Çağın Hastalığı Alzheimer”, “Makrome Nasıl Yapılır”, “Çiçeklere Bakma Sanatı”, “Cilt Bakımının İncelikleri”, “Hasan Usta’nın Tatlı Mutfağı” kitaplarını da sayabilirdi…