CHP Grup Başkanvekili Levent Gök  yarın yapılacak Meclis Başkanlığı seçimi öncesinde, “Sayın İsmet Yılmaz’ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz” iddiasında bulundu.
Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Meclis Başkanlığı seçimine değindi. Kuvvetler ayrılığına işaret eden Gök, şöyle dedi:
“AKP’li üyelerce aday gösterilen Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz yürütme organının bir parçasıdır ve yürütme organının bir parçası olarak Sayın İsmet Yılmaz’ın İçtüzüğümüzde ve Anayasada hukuksal olarak düşürülmemiş olması halinde dahi siyasal etik olarak ancak Milli Savunma Bakanlığından istifa edip Meclis’in içine gelmesiyle aday gösterilmesi söz konusudur. Siyasal etik, kuvvetler ayrılığı prensibi ve demokratik teamüller bunu gerektirir. Şu anda Sayın İsmet Yılmaz yürütme organının bir parçası olarak yasama organında karar almasını gerektiren bir ortamda AKP’li üyelerce aday gösterilmek suretiyle siyasal etiğe uygun olmayan bir tablonun içerisinde yer almaktadır.
Yürütme ile yasamayı birbirinden ayıran anayasal kurallar, demokratik teamüller, etik değerler göz önüne alındığında Sayın İsmet Yılmaz’ın Milli Savunma Bakanlığından istifası ve bu şekilde aday gösterilmesi ancak söz konusu olabilirdi. Doğal olarak biz Sayın İsmet Yılmaz’ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz.