Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği “Yılın Başarılı Gazetecileri” ödül töreni, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda siyasetçi ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katıldığı ödül gecesinde yıla damgasını vuran haberler ödüllendirildi.   

Törende Doğan Haber Ajansı’ndan Ferit Demir’e ‘TOKİ Zengine Çalışıyor’ haberiyle Yılın Haber Ödülü’nü verirken kısa bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Umarım gazeteciler Türkiye’de özgürce haberlerini yapar ve yalan medyasından kurtuluruz. Sizler kaleminizi satmadığınız sürece bu ülkede çok şeyi değiştireceğiz, aydınlık bir Türkiye yaratacağız” dedi.
Yıllardır yaşadıkları topraklarda savunmasız kalan Ezidilerin yaşadıklarını “Ölüm Yolunda Ezidiler” belgeseli ile ekranlara taşıyan deneyimli muhabir Göksel Göksu ve kameraman Caner Emre Kınacı “Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı” ödülüne layık görüldü. Göksu’ya ödülünü ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Eski bir gazeteci olarak yaşadığınız zorlukları biliyorum, gazetecilik yaptığı için öldürülen, işkenceden geçen bütün basın emekçileri önünde saygıyla eğiliyorum. Yüreğini ve kalemini satmayan bütün gazetecilere selam olsun” dedi.
Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin gücün değil, gerçeğin, doğrunun ve halkın yanında olduğunu dile getiren ÇGD Genel Başkanı Abakay, Türkiye’de basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün iktidar baskısı altında olduğunu söyledi.
Toplam 23 ödülün verildiği törende, TV programı dalında Cüneyt Özdemir ve Kenan Taş’ın CNN Türk ve Kanal D’de yayınlanan Gazze ve Soma’yı ele alan 5N1K programları ödüle değer görüldü. ÇGD’nin 2014 yılı başarı ödüllerindeki diğer kategoriler ve ödül alan gazeteciler şöyle: Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü Aykut Küçükkaya (Cumhuriyet); Rafet Genç Haber, Ödülü Nurettin Kurt (Hürriyet); Behzat Miser Ödülü Seda Bugari (Yurt); İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü Altan Burgucu (Yurt), Fotoğraf ödülü Ümit Kozan(DHA); Röportaj Ömür Ünver (Milliyet); TV Haber ödülü Anıl Ergin ve Volkan Nakiboğlu (HaberTürk); Yerel Basın ödülleri Arif Arslan, Batman Çağdaş; Rabia Deniz, Bursa Hakimiyet; Saniye Doğukan, Anayurt; Hüsniye Karakoyun Tunceli Emek gazeteleri; Yerel TV – Kübra Ulutaş (Bursa Line TV); Yusuf Yavuz– Pelin Gel Ağan VTV – Antalya; ÇGD Dayanışma Ödülü, Direnişteki Maltepe (Hastanesi) Taşeron İşçilerine.
ÇGD Özel Onur Ödülü ise Soma maden faciasından sağ kurtulduktan sonra ambulansta sedyeye yatırılırken “Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin” diyen Murat Yalçın ve faciada ölen ağabeyi Nuran Yankın’ın cesedini taşıdığı battaniyeyi “İhtiyacı olan başka biri kullanır” diyerek Kızılay’a iade eden Ahmet Yankın’a verildi. Yalçın ve Yankın’ın ödüllerini Dev Maden Sendikası yetkilileri aldı.

FACEBOOK YORUMLARI