Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bakü’de gerçekleştirdiği görüşmeyi son derece verimli olarak nitelerken Türk Akımı’nda beklenen koordinatların Rusya’dan geldiğini ve sürecinin hızlanacağını belirtti.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği heyetini kabulünde Rus haber ajansı Sputnik’in soruları üzerine Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirdikleri görüşmeyi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a refakat ettiğini anımsatan Yıldız, Bakü’deki  görüşmelerin son derece verimli geçtiğini vurguladı. Yıldız, Rusya Federasyonu ile yapılan görüşmede, gerek nükleer güç santralleri gerekse Türk Akımı’na ilişkin son gelişmelerin ele alındığını ifade etti.
Türk Akımı’nda Türkiye’nin beklediği koordinatların Rusya’dan geldiğini ve izin sürecinin başladığını ifade eden Yıldız, bu hafta içerisinde gelişmeler olabileceğini söyledi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dışişleri Bakanlığımız olarak koordinat beklediğimizi söylemiştik. Geçtiğimiz hafta içerisinde koordinatlar Gazprom’dan geldi. Tabi bundan sonra fizibilite raporuyla alakalı ön izinlerin alınması gerekiyor. Bizim bu izinleri vermemiz sürecin devamıyla alakalı bir konudur.”