Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü’nde Orgeneral Hulisi Akar ile birlikte yaptığı açıklamada: “Kahramanca savaşan güvenlik güçlerimizin alnından öpüyor, milletimizle beraber büyük bir belayı Allah’a şükür defettik. Tabii sevindirici olan, bu kalkışma TSK’nın emir komuta hiyerarşisiyle olan bir kalkışma değil. Silahlı Kuvvetler içindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışmasıdır. Bu vesileyle vatanını milletini seven ve bu alçakça girişime asla prim vermeyen değerli komutanlarımızı, subaylarımızı tebrik ediyorum.

Aziz vatandaşlarım bu yaşadığımız olay, bir şeyi ortaya koymuştur. Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasinin ve milli iradenin ne kadar ülkemizin bağımsızlığı için ne kadar önemli olduğunu bütün dünya gördü.

Hele hele köprüyü kesen, binalara girmeye çalışan, tankların önüne yatan, canını bu uğurda veren şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacaktır.
Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir. Müstehak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir. Vu bu büyük basiret Türkiye’de demokrasinin kesintiye uğramasının önüne geçmiştir.
Bu devletin vatandaşları üzerine ateş açanlar, PKK terör örgütünden daha aşağılık bir örgüttür.

Başbakan Binali Yıldırım, “Paralel çete, mensupları artık Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Maalesef, bu kalkışma bastırılmıştır. Ancak, 161 şehidimiz var. 1440 yaralımız var. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Bir belayı büyük millet bir kez daha basireti ile def etmiştir” diye konuştu.

Demokrasi bayramımız 15 Temmuz milletimize hayırlı olsun diyorum. Milletimizin işini gücünü bıraktıktan sonra tekrar meydanlara akmasını diliyorum. Parti genel başkanlarının bu olayda gösterdiği basiretten dolayı tekrar teşekkür ediyorum dedi.