Cinayete kurban giden Hrant Dink’in kurucusu olduğu Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, devletin 1915’in 100. yılında olumlu bir adım atmak istiyorsa “konuşmaktan korkan Ermenilerin içini ferahlatacak açıklamalar yapması” gerektiğini savundu.

Yetvart Danzikyan, “Türkiye Cumhuriyeti, soykırım tanımını kabul etmese de artık 1915’te Ermenilere bir kötülük yapıldığını kabul etmesi gerekiyor. Elbette ABD Kongresi’nde ya da başka yerlerde bu iş çözülemez. Ama Türkiye de bunlar olmadan Ermeni meselesi hakkında herhangi bir adım atmıyor” ifadelerini kullandı.

1915 olaylarının 100. yılı, dünya çapında “soykırım” tartışmasını yeniden alevlendirdi. Önce Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis “Son yüzyılda insanlık 3 büyük trajedi yaşamıştır. Bunların ilki, genel olarak 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak görülen ve Ermeni halkına karşı yapılmış olandır” açıklaması yaptı. Ardından Avrupa Parlamentosu Türkiye’yi Osmanlı döneminde Ermenilere karşı “soykırım yapıldığını” tanımaya çağırdı. Bu gelişmeler Türkiye’de büyük bir tartışmanın fitilini ateşlerken, şimdi gözler ABD Başkanı Obama’nın 24 Nisan Cuma günü yayınlayacağı mesajda ‘soykırım’ sözcüğünü kullanıp kullanmayacağına çevrildi.
“ERMENİLER BAŞLARINA BİR İŞ
GELECEK DİYE KORKUYORLAR”
İstanbul’da Ermenice-Türkçe olarak yayınlanan haftalık Agos Gazetesi Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, 1915 olaylarının 100. yılında Türkiye’de yaşayan Ermenilerin talepleri ve beklentilerine ilişkin görüşlerini Deutsche Welle Türkçe Servisi’ne anlattı.
Türkiye’de Ermeni meselesi ve 1915 tartışıldığı zaman “diaspora”, Ermenistan ve Türkiye Ermenileri olarak 3 farklı Ermeni görüşü olduğuna dair bir fikir olduğuna dikkat çeken Danzikyan, “Tek bir Ermeni algısı olmasa da dünya üzerinde soykırımdan etkilenmemiş Ermeni neredeyse hiç yoktur. Dolayısıyla ‘Ermeniler ne düşünüyor’ diye sorulduğunda bunun farklı yanıtları da olacaktır” dedi. Bugün Türkiye’de yaşamaya devam eden yaşlı kuşak Ermenilerin hala 1915 tartışmalarından çekindiğine anlatan Danzikyan, “Türkiye’de ne zaman Ermenilere ve tarihe ilişkin bir tartışma başlasa, Ermeniler başlarına bir iş gelecek diye korkuyorlar. Sanki 24 Nisan yaklaştıkça devletin başındakilerin yaptığı açıklamalar yurtdışındaki çağrılar sonrasında sertleşiyor. Cumhurbaşkanı hala çıkıp deportasyon lafını söyleyebiliyor. Bu sert dil, zaten kendini anlatmaktan çekinen Türkiye’deki Ermenileri baskı altında tutuyor” değerlendirmesinde bulundu. Danzikyan, devletin 1915’in 100. yılında olumlu bir adım atmak istiyorsa konuşmaktan korkan Ermenilerin içini ferahlatacak açıklamalar yapması gerektiğini savundu. (ANKA)