Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, dolar fiyatlarında yaşanan artışın tarım ürünlerinin maliyetlerini artırırken, çiftçiyi de zora soktuğunu belirtti

ANKARA -Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin yaptığı açıklamada, son aylarda dolar fiyatlarında yaşanan artışın tarım ürünlerinin maliyetlerini artırırken çiftçiyi de zora soktuğunu ifade etti.

Dolardaki artış başlamadan önce dünya petrol fiyatlarında görülen düşüşün, çiftçiyi umutlandırdığını belirten Yetkin, “Ancak petrolün varil fiyatları o dönemde neredeyse yüzde 50 oranında düşerken bu oran ülkemizde piyasalara çok düşük oranda yansıtılmıştı. Bu yılın ocak ve şubat aylarında görülen dolar fiyatlarındaki artış, petrol fiyatlarındaki toparlanmayla bir araya gelince mazot fiyatı hızla 2014 fiyatlarına yaklaştı” dedi.
İbrahim Yetkin, mazotun Türkiye’deki rafineri çıkış fiyatının 1.9 TL olduğunu bildirerek, “Tarım sektöründe yılda 3.3 milyon ton civarında mazot kullanılmaktadır. Veriler mazot desteği, bu rakamın yalnızca yüzde 5’ini karşılamaktadır. Mazottan alınan vergi bu yıl çiftçiye ödenecek olan 10 milyar TL’lik toplam desteğe yakın bir miktar oluşturmaktadır. Gübre fiyatlarında ise devamlı bir artış vardır. Bu artış dolardaki yükselişle birlikte hızlanmıştır” ifadelerini kullandı.
2014 yılında, tarım ve gıda sektörü denildiğinde en çok tartışılan konulardan birinin de gıda enflasyonu olduğunu vurgulayan Yetkin, şunları kaydetti:
“Sorun bu sektörde de yalnızca kuraklıktan ve diğer doğal afetlerden kaynaklanmamaktadır. Çünkü kuraklık ve doğal afetler bu yıla özgü iken ülkemizde gıda enflasyonu sorunu yıllardan beri en önemli sorunlardan biri olmaya devam etmektedir. Orta Vadeli Programda, 2015 genel enflasyon oranı yüzde 6.3 olarak belirlenirken Gıda enflasyonunun yüzde 9 olarak öngörülmesi de bu durumun bir göstergesidir. Geçtiğimiz iki aylık dönemde artış öngörülen bu rakamın üzerinde gerçekleşmiştir ve gelişmeler bu artışın devam edeceğini göstermektedir.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da, gıda fiyatlarındaki artışın  ‘fiyat artış lobisi ve aracı kurumlardan’ kaynaklandığı düşüncesindedir. Üretici gıda fiyat endeksinin yüzde 6 olmasına karşın tüketici fiyat endeksine gelindiğinde bu oranın yüzde 10-12’ye yükselmesi de bu düşünceyi desteklemektedir. Dolayısıyla aşırı aracı kârlarını kısıtlama yönünde önlemler alınabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar hızlandırılabilir.” (ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI