DIYARBAKIR'IN LICE ILCESI'NDE YOL KAPATAN GOSTERICILER, BUGUN GUVENLIK GUCLERIYLE CATISTI. ACILAN ATESTE 1 UZMAN CAVUS YARALANDI. (FOTO: CANAN ALTINTAS/DHA, DIYARBAKIR)

1981’den bu yana devam eden terörü için Parti-MİT--İmralı-Kandil işbirliği ile akil heyetlerin oluşturulması ile başlatılan “açılım süreci” denen proje PKK’ya ne silah bıraktırdı ne de ülke dışına çıkmalarını sağladı.
HDP’nin 7 Haziran’da % 10 barajını açıp Meclis’e girmesiyle oluşan olumlu havaya rağmen PKK ne açılım sürecini dinledi, ne silah bırakmaya ne de sınır dışına çıktı.
Öcalan’ın MİT ile görüşmesi ile sağlanan silah bırakma ve siyasi demokratikleşme içeren açılım sürecine dönemin Başbakanı Recep ve AK Parti hükümeti “analar ağlamasın” mesajları ile terörün sona erdiği iddiasında bulundular.
O günlerde yazdık ki; “silahları bıraktıklarına, sınır dışına çıkacaklarına nasıl emin olacağız?”
Malum medya dağda yürüyen birkaç teröristin fotoğraflarını yayınlayınca hükümet kanadından, “işte Kandil’e gidiyorlar” yorumları yapıldı.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “açılım süreci Bakan’ı olarak” atanması üzerine Dönemin Başbakanı Erdoğan ve yardımcısı Atalay bu projenin yürütülmesini birlikte yaptılar.
Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi, Atalay’ın Bakanlıktan alınması ve sonuçta 7 Haziran işte bu açılım sürecinin sona ermesi için de bir başlangıç oldu.
Suruç katliamının ardından PKK terörü azdı…
Hani silahlar bırakılmış ve PKK’lılar Kandil’ e gitmişlerdi?
Demek ki AK Parti bir yana MİT’i de çok başarılı bir taktik ile aldatmışlar. Tam tersine silahlı eylemleri kırsaldan kentsele aktarmak için kentlerde örgütlenmişler.
O günlerde neredeymiş MİT, neredeymiş Polis istihbarat?
Tatildelermiş demek ki..!
Şehit sayısı 16’ya çıktı ve artık haykırıyoruz:
YETER BİTSİN AÇILIM MASALI

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...