-Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında, 31 Mayıs Pazar günü Kızılay Güvenpark’ta Yeşilay çadırı ve standı kuracak olan Ankara Şube Başkanlığı, farkındalık yaratmak amacıyla büyük bir şölene hazırlanıyor.
Yönetim Kurulu Üyesi Önder Güney koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan etkinliklerde, çeşitli üniversitelere ait 50 anketör üniversite öğrencisi görev alacak ve bin kişiye 4 sorudan oluşan bir anket formu doldurtarak, toplanan verileri kamuoyuna açıklayacaklar. Bunun yanında Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarayı bırakacak gönüllüler aradığını ilan ederek, katılmak isteyenlerin aşağıdaki telefon numarasına veya Şube adresine başvurarak kayıt yaptırdıkları ve bu eylemi gerçekleştirdikleri takdirde, Yeşilay logolu çeşitli hediyelerden oluşan bir kit kazanacaklarını belirttiler.
Çocukları da unutmayan yetkililer, palyaçolar eşliğinde yüz boyama ve balon katlama etkinlikleri düzenleyeceklerini, tüm katılımcılara şapka, tişört, anahtarlık, bloknot, silikon bileklik, buton kokart gibi hediyeler dağıtılacağını açıkladılar.
Ayrıca, kurulacak stantta tanıtıcı broşürler dağıtılacağı ve ziyaretçilerin bilgilendirileceği ifade edildi.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Yeşilay Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, “Etkinliklerimiz saat 12.00-17.00 arasında Güvenpark’ta düzenlenecek. Amacımız, farkındalık yaratarak en az 100 sigara tiryakisini sağlıklı bir hayata yönlendirmek istiyoruz. O gün sigarayı bırakacaklar, son paketlerini beraberlerinde getirerek buruşturup, ayaklarının altında ezecekler. Gönül ister ki bu sayı daha da artsın ve çocuklarımıza sağlıklı bir geleceğe kavuşsun” diyerek, basın mensuplarını, sigara tiryakilerini ve aileleri bu şölene davet etti.
Etkinlik koordinatörü Önder Güney ise; “Sigarayı o gün bırakmak isteyenler, Kızılay’daki Şube Başkanlığımıza ait İnkılap-2 Sok. No: 24/1’e şahsen veya 418 27 37 nolu Şube telefonuna isimlerini yazdırarak kayıt olabilirler” diyerek, tüm sigara tiryakilerini 31 Mayıs’taki Güvenpark etkinliğinde görmeyi arzu ettiklerini dile getirdi.
1 Haziran Pazartesi günü, saat; 13.00’te ise, Ulus 100. Yıl Çarşısı Konferans Salonu’nda “Sağlıklı Nesil sağlıklı Gelecek” adlı proje kapsamında, okullarda 6 dalda tertip edilen yarışmalarda, derece alan eserlerin sahiplerine verilmek üzere bir ödül töreni ve kokteyli düzenleneceği açıklandı.