Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen “Bahçıvanlık Kursu” çok sayıda vatandaşın katılımıyla başladı. Yılmaz Güney Sahnesi’nde yapılan açılışa Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu ile Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç de katıldı.
Sosyal sorumluluk projelerini yerine getirmenin fakültelerin önemli görevlerinden birisi olduğunu belirten Söylemezoğlu, topluma sağlıklı gıdanın nasıl üretildiğini öğretmenin öneminden bahsetti. Böyle bir projenin içinde olmaktan dolayı mutlu olduklarını da ifade eden Söylemezoğlu, Çankaya Belediyesi’ni de projeden ötürü kutladı.
KURS SAYISI ARTACAK
Bahçıvanlık eğitimine 400’ün üzerinde talep olduğunu ancak şimdilik 210 kişiyle başlayabildiklerini belirten Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç ise bu tarz kursları çoğaltacaklarını ifade etti. Kaliteyi arttırabilmek için katılımcıların soru, istek ya da taleplerini kendileriyle paylaşmalarını isteyen Sevinç, katılımcılara başarılar diledi.
Konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Zuhal Dilaver’in verdiği ilk derse katılan kursiyerler bir hafta boyunca eğitim alacaklar. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden ilgili bölüm hocalarının vereceği eğitimlerde iç ve dış mekân süs bitkilerinin bakımı, üretimi ve budamasından organik tarıma, arıcılıktan meyve ve bağ hastalıklarına kadar birçok konu anlatılacak. Yaklaşık 40 saatlik teorik eğitimin ardından Çansera Kent Bahçesi’nde çelik alma, bitki dikimi ve çim tohumu ekimi gibi konularda verilecek uygulama eğitimi ile kurs tamamlanacak. Ücretsiz olan eğitimlerin ardından kursiyerlere Çankaya Belediyesi tarafından katılım belgesi takdim edilecek.