Türkiye’nin Çin füze sistemini almaktan vazgeçmesinin ardından Dışişleri eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, yerli füze için yabancı ülkelerle işbirliği ihtimalini değerlendirdiklerini belirterek “Bununla ilgili şartlara uyan tüm ülkelerle de işbirliği yapmaya hazırız” mesajını verdi.

Antalya’da yapılan G20 Zirvesi’nde Rus haber ajansı Sputnik’e değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Çin’den füze alımından Batı ülkelerinin telkinleriyle vazgeçildiği yorumlarının gerçeği yansıtmadığını vurgularken “Batı’ya jest yapmak için G20’yi beklemeye gerek yok, bir de Batı’ya jest yapsaydık Batı’nın bugüne kadarki teklifini kabul ederdik. Biz artık kendi savunma sanayiimizi oluştururken birisine jest yapalım diye karar almayız, olumlu ya da olumsuz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu süreçte kendi hava savunma sanayisini geliştirmesi gerektiğini anladığını ifade eden Çavuşoğlu, “Tam teknoloji transferi olması lazım. Şimdi biz bunu yapacağız. O yüzden iptal ettik. Çünkü satın almanın ya da kısmi teknoloji transferinin uzun vadede bize bir faydasının olmadığını gördük. Ve bundan dolayı biz bu kararı aldık. Ama bunun zamanlamasının G20 ile hiçbir ilgisi yok. Çin Devlet Başkanı Şİ Cinping de misafirimiz, ona da izah ettik burada” sözlerini de kullandı.