Uluslararası Kurumsal Mükemmellik Merkezi (UKMM) tarafından 6 ana başlıkta 6 aylık bir incelemeye tabi tutulan Yenimahalle Belediyesi, güçlü mali yapısı, insan odaklı, örnek ve öncü hizmetleri ile Türkiye’de ilk defa Uluslararası Mükemmellik Ödülüne layık görüldü. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Bu ödülü, 40 derecede asfalt döken, -40 derecede çöp toplayan mesai arkadaşlarım adına alıyorum” dedi.

Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen ödül törenine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, eşi Azize Yaşar ile birlikte ev sahipliği yaptı. Belediye yöneticilerinin ve personelinin tam kadro hazır bulunduğu bu anlamlı güne, Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, belediye meclis üyeleri, UKMM’den yöneticiler ve muhtarlar katıldı.
Kurumsal mükemmellik adına benzerlerinin önünde yer alan, daha çok vatandaş memnuniyeti oluşturabilen, bütçe hedeflerine ulaşan, çalışan motivasyonunu sağlanan kurum ve kuruluşları ödüllendiren UKMM, Yenimahalle Belediyesi’ni 6 ana başlık ve 100 ayrı kriterde inceleyerek değerlendirmeye tabi tuttu. 6 aylık bir süreçte 14 akademisyen ve birer Sayıştay ve Maliye uzmanı tarafından yapılan denetimlerde, Yenimahalle Belediyesi’nin son 5 yılı, yarınları içeren stratejik planları ile iç ve dış potansiyelleri, ayrıntılı bir değerlendirmeden geçti. Denetimlerden alnının akıyla çıkan Yenimahalle Belediyesi, tüm belediyelere örnek olacak bir başarıya imza attı.
“İçinde bulunduğumuz küreselleşmenin ortaya koyduğu en önemli sonuçlardan birisi de hiç kuşkusuz en iyi olmak. Bu bir zorunluluk” diye sözlerine başlayan UKMM Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, “Kurumlar açısından baktığımızda şeffaflık, kontrol edilebilirlik, katılımcılık, verimlilik, Toplam Kalite Yönetimi ve iyi bir yönetişim en önemli hususlardır. Bugün Yenimahalle Belediyesi’ne verilen bu ödül bundan dolayı çok önemli. Yenimahalle Belediyesi Türkiye’de Uluslararası Mükemmellik Ödülünü yerel yönetimleri bazında alan ilk ve tek belediyedir. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Boran’ı tebrik ediyorum. Birçok kurumun denetlenmekten kaçtığı bir dönemde böyle bir ödüle aday olabilmek bile cesaret işidir.
Çünkü siz A’dan Z’ye denetleniyorsunuz. Burada gerçekten güçlü ve başarılı bir liderlik var. Yenimahalle halkına inanan ve Yenimahalle halkının da kendisine güven duyduğu bir Başkan var. Bu ödülün bir tesadüf olmadığını “En İyi Stratejik Yönetim” ödülünde de görüyoruz. Yenimahalle açısından bu ödül bir ilk değil, son da olacağını düşünmüyorum. Başkan Yaşar ve tüm ekibini kutluyorum” ifadelerini kullandı.