Yenimahalle Belediyesi Muharrem ayı nedeniyle ilçe genelinde 15 bin aşure dağıttı. Belediye, Muharremi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Grup Saye’nin sahne aldığı programla taçlandırırken, kardeşlik vurgusunu da ön palana çıkardı.

Semah ve sema aynı sahnede buluştu
Grup Saye’nin semah gösterisi ile start alan etkinlik, lokma duasının okunmasıyla ve Kerbela olayının canlandırılmasıyla devam etti. Semah ve semanın aynı sahnede buluştuğu görsel şölen; birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik duygularına vurgu yaparken, Kerbela şehitlerinin canlandırılarak sahneye aktarılması vatandaşları duygulandırdı.
Duygu dolu anlar yaşandı
Duygu dolu anların yaşandığı gecede Grup Saye’nin performansından mest olan vatandaşlar Saye ekibini ayakta alkışladı. Gecenin sonunda muhteşem bir performans sergileyen ekibe güzel gösterileri ve dinletileri için çiçek takdim eden Başkan Yaşar, Muharrem ayının İslam peygamberlerinin torunlarına kan ve zulüm ayı olduğunu söyledi. Yaşar, “Muharrem ayının onuncu günü Kerbela’da Peygamber torunu İmam Hüseyin ve ailesine zulmedilerek 72 mensubu şehit edildi. Peygamberimizin torunu, Allah’ın kılıcı Hazreti Ali’nin biricik evladı İmam Hüseyin’in şehit edildiği toprakların adıdır Kerbela. Kerbela, Müslümanlar için başlı başına bir derstir ve Yezid ordusunun peygamber evlatlarına mezar ettiği topraklara verilen addır. Sadece tarihsel bir olay değildir Kerbela, biz inanlar için ibret vesilesidir” dedi.