Belediyesi tarafından 14 ayrı kurs merkezi ve 100’e yakın branşla eğitim veren Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK), Yenimahalleli vatandaşları için teşvik ediyor.

5 yıldır Batıkent Meydan AVM ve Karşıyaka Kurs Merkezlerinde uzman hocalar gözetiminde “Saça geçici, kalıcı şekil verme ve boyama teknikleri” kursu alan vatandaşlar aldıkları eğitim sayesinde mesleğe ilk adım atıyor.

img_5503

3 yılda öğreneceklerini 9 ayda öğretiyoruz

Eğitim alan kursiyerlere işi en ayrıntılı detaylarıyla anlattıklarını ve uygulama yaptırdıklarını belirten kurs öğretmeni Volkan Aspir, “Kuaförlük yapmak isteyen bir vatandaşımız, normalde bir kuaföre gidip işi öğrenmek istese ne hemen uygulamaya geçebilir, nede işi hemen öğrenebilir. Biz kursiyerlerimize bir kuaförde 3 yılda öğrenebileceğini 9 ayda öğretiyoruz. Toplamda 600 saat eğitim veriyoruz. Burada mesleğe ilk adım atılmış oluyor. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler sertifika alıyor. Bu da kursiyerimizin kolaylıkla bir kuaförde çalışabilmesi demektir” dedi.

“Kendi kuaförümü açacağım”

Böyle bir kursun açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kursiyer Dilek Doğan (34) ise kendi kuaförü açacağını belirtti. Doğan, öncelikle bizlere böyle bir imkan sunduğu için Yenimahalle Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Ben ev hanımıyım ve şuanda kendi kuaförümü açmayı düşünüyorum. Bu mesleği yapmak istiyordum. Hayalim gerçekleşti. Zaten yeteneğim vardı, bu mesleğe hevesliydim. Bu kursta da yeteneğimi geliştirme fırsatı buldum” diye konuştu.