Yenimahalle Belediyesi, gelecek nesillerin sağlıkla yetişmesi için okullarda yürüttüğü çalışmalara bu yıl da hız kesmeden devam ediyor. İlçe sınırlarındaki okullarda, öğrencilere ağız ve diş sağlığı konusunda eğitimler veren Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, bu kez de engelli öğrencileri bilgilendirdi.
3 güde yaklaşık 500 öğrenciye ulaşan ekipler, diş taraması da gerçekleştirdi. Daha sonra çocuklara Colgate’in hazırladığı içerisinde diş fırçası, diş macunu ve diş fırçalama takip formları bulunan paketler dağıtıldı.
Diş koruyucuları iş başında
Yenimahalle Belediyesi’nde görevli diş hekimleri ve uzman ekipler Sait Ulusoy ve Ümit Kaplan Özel Eğitim Merkezleri ile Mithat Enç Görme Engelliler okulundaki öğrencilere sağlıklı dişlerin püf noktalarını anlattı.
Çocuklara renkli bir slayt eşliğinde bilgiler aktaran Diş Hekimi Eylem Avşar, öğrencilere sağlıkla gülümseyebilmeleri için günde 2 kez dişlerini fırçalamalarını tavsiye etti. Sağlıklı dişler için diş düşmanı çikolata ve şekerlemelerden uzak durulması gerektiğini ifade eden Avşar, “Bu yiyecekleri tabi ki yasaklamıyoruz ama sağlığınız için daha az tüketmenizi istiyoruz. Bunları yedikten sonra da dişlerini mutlaka fırçalamanız gerekiyor” dedi.
Öğrencilerden dişlerine iyi bakacakları konusunda söz alan Avşar, sunumun ardından öğrencileri diş taramasından geçirdi.
Diş Dostu Yenimahalle
Gençlerin eğitimlerine, sosyal ve kültürel gelişimlerine her zaman büyük önem verdiklerini ifade eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ilçe genelindeki tüm okullarda olduğu gibi engelli öğrencilerin eğitim aldığı okullarda da diş sağlığı konusunda bir dizi etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.
Engelli öğrencilerin daha çok ilgiye ve bilgiye ihtiyaç duyduğunun altını çizen Yaşar, “Engelli öğrencilerimizin hayata umutla bakması için belediye olarak büyük çaba gösteriyoruz. Öğrencilerin sağlıklı ve konforlu ortamlarda eğitim görmeleri için okullarımızda bazı çalışmalar yürütüyoruz. Bunun yanı sıra gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle de onların sağlığının takipçisi oluyoruz. Yine engellilerimizin sosyal hayata katılması için de dev projeleri hayata geçiyoruz. Bu dönem içerisinde hizmete sunacağımız Umut Evi’nde bu projelerden bir tanesi. Bütün engelli guruplarına kucak açacak bu merkezde engelliler, eğitim alacak, üretecek, sosyal hayata katılacak” dedi.