Personellerine eğitim vererek, vatandaşa daha kaliteli bir hizmet vermeyi amaçlayan Yenimahalle Belediyesi, seminerlere devam ediyor.
Belediyenin Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından belediye Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen eğitimle personele “Kurumsal Bilgi Güvenliği Farkındalık Semineri” verildi.
Virüsler e posta ile yayılıyor
Bilgisayar Teknoloji’sinin kötüye kullanımı sonucunda oluşabilecek zararlar konusunda bilgi işlem çalışanlarını bilgilendiren Sistem Mühendisi Ufuk Murat Öztürk, bilgi güvenliği ile ilgili kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususlara dikkat çekti.
Sistemin güvenliğinin kullanıcı adı ve şifreye dayandığını belirten Öztürk, virüslerin en fazla yayıldığı ortamın e-postalar olduğunun altını çizerek “ Şifrenizi başkasının öğrenmesi durumunda sizin e-postalarınızı okuyabileceğini, sizin adınıza kurum içindeki ve dışındaki kişilere e-posta gönderebileceğini ve bunun kurum açısından ve sizin açınızdan doğuracağı sakıncaları aklınızda bulundurunuz. İnternet kafe ve diğer genel yerlerden yapacağınız bağlantılarda sistemden çıkmayı unutmayınız, gizli olduğunu düşündüğünüz ekleri açmayınız” dedi
Güvenli bilgisayar kullanıma ilişkin bilgiler edinen personel, bilgisayarda donanım ve yazılım değişiklikleri yapma, dizüstü bilgisayar kullanımı, yazıcı kullanımı, taşınabilir medya kullanımı, virüsten korunma, internet erişim güvenliği, e-posta güvenliği, yedekleme, sosyal mühendislik, bilgisayar güvenlik olayları ihbarı, dosya erişim ve paylaşımı gibi birçok konuda bilinçlendi.