ABD’YE : Türkiye üzerinde planlar yapmaktan, darbecilere destek olmaktan artık vazgeç! Hangi işe girişsen ağzına yüzüne bulaştırıyorsun! Vietnam’da, Irak’ta, Afganistan’da, Suriye’de başarısızlıkların ders olmadı mı? Tercihini müttefiklerine ihanet etmekten değil, dostluk eli uzatmaktan, demokrasiden yana kullan.

AB’YE : Türkiye’nin gücünü gördün işte. Çoğu üye ülkeden daha fazla kalabalığı bir meydanda topladık. Bizim AB’ye üye olmakla kazanacağımız fazla bir şey yok ama senin Türkiye’nin AB’ye katılmasıyla öğreneceğin çok şey var: Demokrasi için, özgürlük için, vatan için ölümü göze almak gibi.

PKK’YA: Ülkeyi bölüp Güneydoğu’da Kürdistan kurma hayallerini unut! Tankların önüne yatıp darbeyi önleyen bir millet var karşında. Bu millet lüzum görürse Kandil’e de yürümesini bilir.

FETÖ’YE: Bir süper güçten destek alarak darbe yapabileceğini sandın. Yaptığın yanlış hesap Bağdat’tan değil meydanlardan döndü. İhanetin bedelini ağır ödeyeceksin.

NATO’YA: İttifaka şimdiye kadar yaptığımız katkılar haram olsun. Üye ülkelerinden bazıları darbeye, darbecilere, teröristlere açıkça destek verdi. Senin sözde dostluğunu gözden geçirme ihtiyacı duyuyorum.

ERDOĞAN’A: Darbeye karşı milletin yek vücut olmasının sağladığı olumlu havayı iyi değerlendir, 15 Temmuz sonrasındaki birleştirici, kucaklayıcı tavrını sürdür.

KILIÇDAROĞLU’NA: Son dakika kararıyla da olsa Yenikapı’ya gitmen iyi oldu. Keşke miting sonunda meydandakileri selamlama seremonisinde de yerini alsaydın. Siyasetin eskisi gibi sürdürülemeyeceğini, yeni bir yol haritası çizdiğini hatırdan çıkarma!

BAHÇELİ’YE: Siyasette tutarlılığın, devlet adamı kimliğinin ne olduğunu bir kez daha gösterdin. Son günlerdeki tutumunla hem parti içi muhalefeti tamamen etkisiz hale getirdin, hem de partili partisiz herkesin takdirini kazandın.

DEMİRTAŞ’A: PKK’yla bağını kesmeden siyasette varlık gösteremeyeceğini artık anlamalısın. Kulaklarını Kandil’e değil, halkın özlemlerini, dileklerini dile getirdiği meydanlara dikmeyi öğrenmelisin!