Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ankara’ya yaptığı ziyaret iki ülke arasında bir süredir iyi giden ilişkileri daha da geliştirme amacını güdüyor.

Öyle anlaşılıyor ki bundan sonra Türkiye’nin gerçek müttefiki ABD ve NATO’daki diğer ülkeler değil Rusya olacaktır.
++
ABD, PKK-PYD’ye silah verirken Türkiye’ye silah ambargosu uyguluyor. Rusya ise en gelişmiş silahlarını Türkiye’ye satmakta tereddüt etmiyor.
ABD, Kuzey Irak’ta Kürdistan devleti kurulmasına sıcak bakıyor, buna karşın Rusya, Türkiye gibi Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini savunuyor.
ABD, Suriye’nin parçalanmasında bir sakınca görmüyor. Rusya ise Suriye’nin bölünmesine bizim gibi karşı çıkıyor.
ABD, vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat etmeme tavsiyesinde bulunurken Rusya milyonlarca vatandaşını turist olarak ülkemize gönderiyor.
Ticaret ve yatırımlar konularında da Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler giderek gelişiyor. Rusya, Türk tarım ürünlerine koyduğu kısıtlamaları büyük ölçüde kaldırdı.
Nükleer santralımızı Rusya yaparken, Türk işadamları özellikle inşaat alanında Rusya’da önemli çalışmalar gerçekleştiriyor.
Böyle bir tablo karşısında Türkiye’nin kağıt üzerindeki müttefikleri ABD ve diğer NATO üyeleri görünürken, gerçek müttefikinin Rusya olduğu anlaşılıyor.
++
Türkiye’nin ABD ve diğer NATO üyelerinin ihanete varan davranışları karşısında Rusya ile yakınlaşması doğru bir hamledir.
Ancak büyük devletlerle dostlukların her zaman risklerinin olduğu, müttefik olalım derken bazen uydu konumuna düşüldüğü de unutulmamalıdır.
İsmet İnönü’nün şu sözü yeni yol haritamızda bize rehber olmalıdır:
“Büyük devletlerle ilişki kurmak ayıyla yatağa girmeye benzer.”

FACEBOOK YORUMLARI