Gözde Ocak- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın yeni bir ekonomi politikası ortaya koyamadığını belirterek, “Ekonomiyi nasıl yöneteceklerini bilmiyorlar. Kemal Derviş ve arkadaşlarının Türkiye’yi ekonomik krizden çıkaran programını sürdürmek istediler ama Derviş bundan 4 yıl önce uyarmıştı, ‘yeni bir ekonomik programa ihtiyaç var’ demişti, dikkate almadılar. Eğer yeni bir ekonomik program sağlıklı şekilde ortaya konmazsa yeni krizler ortaya çıkabilir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın yeni bir ekonomi politikası ortaya koyamadığını belirterek, “Ekonomiyi nasıl yöneteceklerini bilmiyorlar. Kemal Derviş ve arkadaşlarının Türkiye’yi ekonomik krizden çıkaran programını sürdürmek istediler ama Derviş bundan 4 yıl önce uyarmıştı, ‘yeni bir ekonomik programa ihtiyaç var’ demişti, dikkate almadılar. Eğer yeni bir ekonomik program sağlıklı şekilde ortaya konmazsa yeni krizler ortaya çıkabilir” dedi.
Kılıçdaroğlu, Denizli mitingi öncesi özel uçakta ANKA’nın sorularını yanıtladı. Seçime 11 gün kaldığının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, CHP’nin şu anda iyi bir noktada olduğunu ifade ederek, “Vatandaşın sorunlarına değinen bir seçim bildirgesinden sonra daha dikkatle dinleniyor CHP, ‘ne söylüyor, hangi sorunlarımıza çözüm üretiyor’ diye. Bu bizi mutlu ediyor. Biz de bütün çözümlerimizi meydanlarda dile getiriyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, 13 yıllık bir iktidarın artık çözüm değil sorun üreten hale geldiğini belirterek, “Hem iç politikada hem de dış politikada büyük sorunlar yarattı. Yarattığı sorunların faturaları ağır ağır çıkmaya başladı, 2 milyon Suriyelinin gelmesi, Libya’yla, Mısır’la, Ortadoğu’yla ilişkiler, dış politikanın Türkiye’ye yüklediği bazı ekonomik sıkıntılar…” dedi.
-“EKONOMİYİ NASIL YÖNETECEKLERİNİ BİLMİYORLAR”-
İktidarın yeni bir ekonomi politikası ortaya koyamadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Çünkü ekonomiyi nasıl yöneteceklerini bilmiyorlar. Kemal Derviş ve arkadaşlarının Türkiye’yi ekonomik krizden çıkaran programını sürdürmek istediler ama Derviş bundan 4 yıl önce uyarmıştı, ‘yeni bir ekonomik programa ihtiyaç var’ demişti ama bunlar dikkate almadılar. Gerçekten de Türkiye’nin yeni bir ekonomik programa ihtiyacı var. Eğer bu program sağlıklı şekilde ortaya konmazsa yeni krizler ortaya çıkabilir. Bunu da zaten en net şekilde Sayın Erdoğan dedi ki, ‘ekonomi patinaj yapıyor, iyi de kim hükümette? İşsizlik, yoksulluk artıyor, baktığınız zaman Bu, Türkiye’nin rahat kaldırabileceği bir tablo değil. O nedenle tüm bu sorunlarına değinen ve çözüm üreten bir parti olarak seçim bildirgesinden sonra gözler CHP’ye çevrildi. Önce şunu düşündüler, ‘gerçekten de CHP proje üreten bir konuma gelmiş.’ Artı biz hem kısa hem uzun vadeli sorunlara çözüm üretecek projeler ürettik.”
-“EMEKLİYE İKRAMİYE TEK BAŞINA BİR YASA OLACAK”-
İktidar olmaları durumunda, ilk olarak “Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye verilmesini ön gören kanun tasarısını” yasalaştıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “3 maddelik bir kanun tasarısı olacak, ‘Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye verilir’, yürürlük ve yürütme maddesi. Bakanlar Kurulu’na getireceğiz, tek başına bir yasa olacak” dedi.
Yine Aile Sigortası uygulamasının da ilk 6 ay içinde yasalaşacağını belirten Kılıçdaroğlu, yapılacak idari düzenlemelerle de taşeron uygulamasının kaldırılarak, bir bakanlık ve ya belediye ne kadar taşeron işçi çalıştırıyorsa o kadar norm kadro verileceğini, kredi kartı faizlerinin silinmesini öngören düzenlemenin gerçekleştirileceğini kaydetti. “Siyasi Ahlak Yasası”nın da öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, en geç bir yıl içinde ise asgari ücretin bin 500 lira, çiftçiye mazotun 1,5 lira olacağı, konut desteğinin sağlanacağı düzenlemelerin hayata geçirileceğini ifade etti.