Sayın Cumhurbaşkanı 21 Mayıs 2017 Pazar günü kurucusu olduğu partinin genel başkanlığı görevini üstlenecek. Bununla birlikte yıllardır görmeye, uygulamasına alıştığımız çok şey değişecek. Örneğin:

Sayın Cumhurbaşkanı yılda 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile yeni yasama dönemi açılışı için en az iki defa geldiği ve askeri törenle karşılanır. Bundan sonra her gelişinde gidişinde yine aynı tören yapılacak mı?
Sayın Cumhurbaşkanını Meclis Başkan vekili mi karşılayacak yoksa partisinin grup başkan vekilleri mi?
Aynı şekilde Meclis’ten ayrılırken kim uğurlayacak?
Meclis Genel Kurulu’na Başkanlık Odası’ndan mı yoksa iktidar kulisinin olduğu bölümden geçerek mi girecek?
Gerektiğinde çok önemli görüşmeleri kendisine ait locadan izler mi?
23 Mayıs Salı günü ilk grup toplantısında doğrudan gelip kürsüye çıkacak mı?
Grup toplantılarını Meclis Grup Başkan vekilleri mi yönetecek yoksa Genel Başkan Vekili Sayın Binali Yıldırım mı?
Çok kritik yasa tasarıları görüşmelerinde Sayın Cumhurbaşkanı komisyon toplantı salonlarına girer mi?
TBMM’ye gelip gitmeler, tören, protokol vesaire işlerinden dolayı parti işleri olduğu gibi AKP Genel Merkezine veya Başkanlık Sarayı’na mı kaydırılacak?
Sayım Başbakan Genel Başkan Vekili olacağına göre TBMM’de AKP Grup Başkanı olarak kalacak mı? Yoksa Grup Başkan vekili mi olacak?
Yurt içi gezilerde Cumhurbaşkanı partisinin, il, ilçe başkanlıklarını ziyaret ettiğinde kendisine eşlik eden valililer, kaymakamlar nerede bekleyecek?
Daha öncede belirttik, Sayın Cumhurbaşkanı’nın yeni unvanını nerde nasıl kullanacağız? Önce Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı mı diyeceğiz yoksa tersini mi kullanacağız?
Ayrıca yurt dışı temaslarında parti genel başkanlık sıfatı da yazılacak mı?
Efendim bunlar “şekli işler, toplantılar için orası olmuş burası olmuş fark etmez, önemli olan icraattır” diyebilirsiniz. O zaman onları da yazalım:
21 Mayıs’tan sonra AKP’de tepeden tırnağa yenileme süreci başlayacaktır. İİ, ilçe kongrelerine gidilecektir, teşkilat yenilenecektir.
Devlet yönteminde yeni valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, büyük elçiler atama ve görevden alma kararnameleri beklenebilir. Bu işlerde kriter olarak referandum sonuçları esas alınacaktır.
Sayın Cumhurbaşkanı bunları yaparken Kasım 2019 seçimlerini hedeflemektedir, şimdiden hazırlıklara başlamak istemektedir. Yeni dönemin uygulamalarını ve sonuçlarını göreceğiz.