TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, yeni Anayasa çalışmaları hakkında Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Kahraman, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı temaslar sonucunda siyasi partilerimizin yeni bir Anayasa çalışmasının başlatılması yolundaki olumlu yaklaşımlarını da göz önüne alarak TBMM’de grubu bulunan 4 parti AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi genel başkanlarına birer mektup göndereceğim. Sayın Genel Başkanlardan yeni bir Uzlaşma Komisyonu kurmamız ve önceki komisyon gibi her partiden 3 kişinin iştirak edeceği çalışmalar neticesinde bir metin ortaya koyabilmemiz için yardım ve desteklerini beklemekteyim” dedi.

“DEMOKRATİK BİR YAPIYA KAVUŞMAMIZI SAĞLAYACAK YENİ ANAYASA İNŞA ETMELİYİZ”

Yeni Anayasa çalışmaları kapsamında açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Kahraman, TBMM Tören Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında yeni Anayasa konusunda bir uzlaşma olduğunu vurguladı. Kahraman, “Bugünkü Anayasa’mızın toplumumuzun ve devletimizin ihtiyaçlarına cevap veremediği, yetersizliği ortak bir kanaat haline gelmiştir. Yeni bir Anayasa yapılması hususunda genel bir mutabakat ve uzlaşma vardır. İnsana öncelik tanıyan, insan hak ve hürriyetlerine dayalı, hukuk devleti ilkelerini özümsemiş, çoğulcu, demokratik bir yapıya kavuşmamızı sağlayacak yeni bir Anayasa inşa etmeliyiz” diye konuştu.

“KOMİSYON UZUN BİR SÜRE ÇALIŞARAK ÖNEMLİ MESAFELER KATETTİ”

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun Meclis’in 24’üncü Dönemi’nde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında detaylı bilgiler veren Kahraman, yeni Anayasa yapımı sürecinde bu çalışmalardan faydalanılacağına dikkat çekti. Meclis Başkanı Kahraman, “Bilindiği gibi TBMM 24’üncü Dönemi’nde Meclis’te grubu bulunan 4 partinin AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ile Barış ve Demokrasi Partisi’nin katıldığı ve her partiden eşit sayıda 3 kişide temsil edildiği 12 kişilik bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulmuştu. Komisyon uzun bir süre çalışarak önemli mesafeler katetti.