Başbakan Ahmet Davutoğlu, halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle başkanlık sistemine geçişte derenin yarsına gelindiğine fakat hukukun buna uymadığını belirterek, “Bizim seçim beyannamesinde de bu husus olacak, ama nasıl olacak?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle başkanlık sistemine geçişte derenin yarsına gelindiğine fakat hukukun buna uymadığını belirterek, “Bizim seçim beyannamesinde de bu husus olacak, ama nasıl olacak? Seçim beyannamesinde başkanlık konusunun nasıl olacağını bizzat ben kendim kalemimle yazdım. Önce kendim bitirdim biraz daha üzerinde çalışacağım” dedi.  Başbakan Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde gezdiği bütün illerde çeşitli brifingler aldığını söyledi. Bu sayede Türkiye’nin haritasının nerede ne yapılacağına kadar oluştuğunu kaydeden Davutoğlu, “Bunu dışişleri bakanıyken dünya bazında yaparsınız, başbakanken hem dışarıyı hem içeriyi tutacaksınız. Tepeden bakmak doğru değil. ‘Ben her şeyi biliyorum, halktan öğrenecek bir şeyim yok’ demek olmaz. Halkın nabzını tutacaksınız” diye konuştu.  Başbakan Davutoğlu, aday belirleme sürecinde STK’lara da davet gönderdiklerini ve adaylar için görüşlerini aldıklarını söyledi. Bu uygulamaya 113 bin 750 kişinin katıldığını söyleyen Davutoğlu, bu uygulamaya yönelik çok olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtti.
Adayların Türkiye’nin bütün renklerini yansıtacağını söyleyen Davutoğlu, “Bir insanın iddiasının olması, hesabının değil. Hesap herkeste olur. İyi niyetli, kötü niyetli. Ama iddia sadece misyon sahiplerinde olur. Biz hesabı değil, iddiası olanları arıyoruz. Yakınlarına değil, bize sadık olacaklara değil, millete ve tarihe sadık olacak olanları ve liyakat ile ehliyeti birleştirecek olanları arıyoruz” ifadelerini kullandı.
Adaylar arasında sürpriz isimlerin olup olmayacağının sorulması üzerine Davutoğlu, “Başlarken ‘a’ dedirtiniz, nitekim geçmişte bir iki örnek yaşadık biz. Şöhretli bir sporcu en kritik dönemde hepimize ‘a’ dedirtti. Şu açıdan söylüyorum bunu farklı kanaatlerle siyaseti terk etme anlamında. Önemli olan ‘a’ dedirtmek değil, bitirirken ‘oh iyi oldu’ dedirtmek ve birbiriyle uyumlu, birbiriyle ahenk içinde çalışmak” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında çatışma olduğu iddialarına da değinen Davutoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile benim aramda herhangi bir çatışma, herhangi bir sorun olmaz. Erdoğan ve Davutoğlu başbakan olduktan sonra tanışmalar. Dışişleri bakanı olduktan sonra da tanışmadılar. Başdanışman olduktan sonra da tanışmadılar. Çok köklü bir dostluğumuz var. Birbirimizden emniyet içinde olduğumuz, hiç bu vasıflar olmadan da birbirimize muhabbetle yaklaştığımız Sayın Abdullah Gül için de geçerlidir. AK Parti kadroları için de geçerlidir” şeklinde konuştu.
Başbakan Davutoğlu, kendisine Başbakanlık görevin teklif edilmediğini belirterek, “Başbakanlık teklifinde ne Cumhurbaşkanı bana sordu ne de ben ona sordum. Güzel tarafı niye bu biliyor musunuz? Ben hiçbir vazife için bir lobi yapmadım, bir kulis yapmadım, bundan sonra da bulunmam” şeklinde konuştu. Davutoğlu, kendisine Başbakanlık görevinin tevdi edilmediğini, Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’ndeki açıklamasında bunu duyduğunu da sözlerine ekledi.