Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yeni anayasanın Türkiye için artık bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yeni anayasanın Türkiye için artık bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. Genel Kurul toplantısına katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa’da ilk sıraya, dünyada ise 7. sıraya yükseldiğini söyledi. Tarımsal milli geliri 2002’deki 24 milyar dolar seviyesinden 61 milyar dolara çıkardıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarımsal ihracatımız 4 milyar dolardan, 18 milyar düzeyine geldi. Hedefimiz 2023 yılında tarımsal milli gelirimizi 150 milyar dolara, ihracatımızı da 40 milyar dolara çıkarmaktır. Türkiye’nin gelecek hedefleri içinde tarımın, çiftçinizin çok önemli bir yeri var. Bunun için devletiyle, üreticisiyle, ihracatçısıyla ele ele vererek bu hedeflere uygun bir çalışma temposu uygulamamamız gerek” dedi.
Tarım politikalarının bütüncül bir anlayışla tasarlanması ve hayata geçirilmesi gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde çiftçinin meselelerini sadece ucuz mazot parantezine hapis ederek bir tarım politikası oluşturulamaz. Çiftçiye mazot desteği 2003 yılından buyana veriliyor. Ülkemizde bugüne kadar mazot desteğiyle beraber toplam tam 52 destek uygulaması hayata geçirildi” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında arazi toplulaşmasının ülke çiftçisi için başlı başına bir reform olduğunu söyledi.
Tohum meselesini milli bir dava haline getirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yerli tohum üretimini, adeta yerli tank, yerli uçak üretimi kadar önemli görüyoruz. Bu çerçevede yürütülen çalışmalar sonucu ülkemizin yıllık tohum üretimi 145 bin tondan 776 bin tona çıktı. Bunu da yeterli bulmuyoruz. Bu alanda kendi ihtiyacımızın tamamını karşılamak kalmamalı dünyanın da en önemli üreticisi haline gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.
“ALDIĞIM SORUMLULUĞUN HAKKINI YERİNE GETİRMEKLE MÜKELLEFİM”
7 Haziran’da Türkiye’nin 2023 hedefleri bakamından hayati önemi olan bir seçimi yaşayacağını belirten Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:
“Seçim sonuçlarının şimdiden ülkemiz içini milletimizi için şimdiden hayırlara vesile olmasını dilerim. Türkiye’nin milletin oyu ile iş başına gelmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak bu süreçte bir kenarda beklemem elbette düşünülemez. Ülkemin ve milletimin geleceği ile ilgili görüşleri mi her fırsatta ifada ediyorum, etmeye de devam edeceğim. Gerek toplu açılış töreni vesilesiyle gittiğim illerimizde, gerekse katıldığım diğer programlarda düşüncelerimi, tekliflerimi milletim ile paylaşıyorum. Herhangi bir siyasi parti için değil Türkiye için, tüm milletimiz için ne düşünüyorsam, ne hedefliyorsam onu söylüyorum. 4,5 yıl İstanbul gibi bir şehirde Büyükşehir Belediye Başkanlığım var. 12 yıla yakın bu ülkede Başbakanlığım var. 8 aydırda Cumhurbaşkanlığı yapıyorum. Aldığım sorumluluğun hakkını yerine getirmekle mükellefim.
“DAMDAN DÜŞENİM”
Önümüzdeki dönemin, yeni Türkiye’nin inşası için önemli bir dönem olacağına inanıyorum. Yeni Türkiye içinde yeni anayasaya, yeni anayasa ile birlikte başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. 10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yeni Anayasa ülkemiz için artık bir zorunluluk haline geldi.