Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, büyük bir pazara sahip olan “yemek çekleri” sektöründe ciddi krizler yaşandığını belirterek düzenlemenin şart olduğunu ifade etti.

TÜRES Başkanı Bingöl, yemek çekleri sektöründeki krizlere dikkat çekerek, yemek çeklerinde en büyük sorunun yemek çeki veren ana firmaların yüzde 9-10’ları bulan oranda lokantalardan yüksek komisyon alması olduğunu bildirdi. “Yemek çeklerindeki yüksek komisyon, restoran ve lokantaların yanı sıra çeki kullanan dar gelirli çalışanları da olumsuz etkiliyor” diyen Bingöl, sektöre seslenerek komisyonu diğer ülkelerde olduğu gibi yüzde 2-3’lere kadar çekmeleri gerektiğini ifade etti.
Sorunun sadece yüksek komisyonla sınırlı olmadığının altını çizen Bingöl, kartların zaman zaman amacı dışında kullanıldığını, ödemelerin geç yapıldığını, POS cihazlarına uygulanan sigorta bedelleri ve bakımı için istenen ücretin de yüksek olduğunu dile getirdi.

-“KOMİSYONU YÜZDE 2-3’LERE KADAR ÇEKMELİSİNİZ”-

Bingöl, işverene ve çalışana kolaylıklar sağlayan yemek çekleri kullanımının, restoran ve lokantalardan alınan yüksek komisyonlardan dolayı ciddi sorunlar oluşturmaya başladığını belirterek şöyle açıkladı:
“Bu konuda TÜRES olarak daha önce bazı girişimlerde bulunduk. İTO gibi bazı kuruluşlar ve sektör temsilcileri açıklamalar ve toplantılar yaptılar. Bakanlık nezdinde temaslarımız oldu. Ancak sorun devam ediyor. TÜRES olarak yemek çeklerindeki yüksek komisyon sorununu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Yemek çeki üreticileri, uyguladıkları yüksek komisyondan dolayı kendi sonlarını hazırladıklarını ve yemek sektöründeki firma ve lokantaları zor duruma soktuklarını anlamalılar. Bir lokanta müşterisinden aldığı 20 liralık yemek çekinin 2-3 lirasını komisyon olarak verirse nasıl kazanacak? Yüzde 9-10’luk komisyon çok yüksek. Sektördeki firmaların tamamına sesleniyorum: Komisyonu diğer ülkelerde olduğu gibi yüzde 2-3’lere kadar çekmelisiniz.”
Türkiye çapında boykot dahil tüm seçenekler üzerinde çalıştıklarını da ifade eden Bingöl, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den konuya el atmasını istedi. Bingöl, açıklamasının devamında, küresel firmaların uyguladıkları yüksek komisyonlardan sektörü korumak için alternatif yemek kartları üzerinde çalışmaların da sürdüğünü açıkladı.