Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, yağışların ardından yem fiyatlarındaki KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesinin çiftçinin yüzünün ikinci kez güldürdüğünü belirtti.

Sümer, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2016’dan itibaren gübre ve hayvan yemlerine uygulanan KDV oranının yüzde 1’e indirildiğini hatırlattı.
Bazı mallarda uygulanacak KDV ile özel tüketim vergisi oranlarının ve tütün fonu tutarlarının tespit edilmesine ilişkin kararın 01.01.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Sümer, şunları kaydetti:
“Çiftçinin en büyük giderlerinden olan gübrede uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı 1 Ocak 2016’dan itibaren yüzde 1’e indirildi. Yine hayvan yetiştiricilerinin büyük giderlerinin başında gelen yemde uygulanan yüzde 8’lik KDV oranı da aynı tarih itibariyle yüzde 1’e indirildi. Hükümet, yeni yılda çiftçilerin yüzünü güldürecek bir karara da imza attı. Seçim meydanlarında söz verilen “yem ve gübrede KDV yüzde 1’e inecek” vaadi gerçekleşti. Bildiğimiz gibi üreticimiz sürekli gider maliyetlerinin yüksekliğinden şikayetçiydi. Bu giderlerin içerisinde en büyük payı ise gübre almaktaydı. Uzun zamandır yağış bekleyen çiftçimizin yüzü hem yağışların gelmesiyle, hem de gübre ve yemde KDV indirimiyle birlikte iki kez güldü. Üreticilerimiz adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”