Nevşehir’in Avanos ilçesinde Yel Değirmeni Kütüphanesi hizmete girdi.

Avanos Belediyesinin başlattığı “Her Yerde Kütüphane” projesi kapsamında ilçedeki otobüs duraklarına, bankamatik yanlarına kitaplıklar yerleştirildi, Alaaddin Mahallesi’nde bulunan Spor ve Kültür Park’ı içerisine inşa edilen yel değirmeni şeklindeki kütüphane de okuyuculara kapılarını açtı.
Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü Peyzaj Mimarı Eğim Sefer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede yapılan çevre düzenlemeleri sırasında mekanlara sosyal ve kültürel misyonlar kazandırabilmek için projeler yürüttüklerini, yel değirmeni şeklinde inşa edilen kütüphanenin de benzer çalışma kapsamında ortaya çıkarıldığını kaydetti.
Sefer, “Herkesin kitap okuyabilmesine imkan oluşturmak, her yaştan insanın kitaplara ulaşmasını sağlamak için otobüs durakları ile başlattığımız kitaplık çalışmalarını genişletmeye karar verdik. ‘Her yerde kütüphane’ projesi çerçevesinde halkın ortak kullanım alanlarından olan park içine yaptığımız yel değirmeni kütüphanesi ile hayata geçirdik. Vatandaşlarımız, Kızılırmak kenarında doğa ile iç içe kitap okuyabiliyor.” dedi.
Sefer, kütüphaneye yerleştirilen kitapların bağış yoluyla tedarik edildiğini de sözlerine ekledi.