Hukuken ve görünüşte iktidarda tek parti hükümeti var. Ama fiili durum öyle değil. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı 2014 Ağustos ayından bu yana Beştepe Sarayı ile Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki AK Partiden oluşan AK-SARAY koalisyonu ile yönetiliyor.
Geçmişte kurulan kimi koalisyonlarda olduğu gibi (CHP-MSP, MC Hükümetleri, DYP-SHP, DYP-CHP, ANAP-DYP, RP-DYP, DSP-MHP-ANAP) bu koalisyonda da çok başlılık hâkim.
Beştepe Sarayı’nda oturan Recep Tayyip Erdoğan hemen tüm önemli konularda belirleyici olmak istiyor, Ahmet Davutoğlu yönetimindeki koalisyonun diğer ortağı ise başlangıçta direnmesine karşın sonunda Sarayın taleplerine genellikle boyun eğiyor.
++
Birkaç örnek vermekte yarar var:
Ahmet Davutoğlu, siyasette şeffaflık kanununu çıkaracaklarını açıklamıştı. Erdoğan böyle bir düzenlemenin sırası olmadığını belirtince Davutoğlu geri adım attı.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Ak Parti’den milletvekili adayı olmasına Davutoğlu onay verdi, Saray karşı çıktı. Sonuçta Fidan adaylığını çekip eski görevine dönmek zorunda kaldı.
Saray, Merkez Bankası’nın faiz indirmemesine tepki gösterirken “Koalisyon ortağı” buna karşı çıktı, Bankanın tarafsız olduğunu savunmaya çalıştı. Sarayda verilen brifingde Erdoğan zor ikna edildi.
“Barış Süreci” kapsamında oluşturulmak istenen İzleme Heyeti’ne Davutoğlu heyecanla inanıyordu. Saray’dan tepki gelince bekleme ihtiyacı duydu. Heyetin akıbetinin ne olacağı meçhul.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, işlerine fazla karıştığı gerekçesiyle Erdoğan’ı eleştirmesi ve daha sonra patlayan Arınç-Melih Gökçek kavgasında Davutoğlu iki arada bir derede kaldı, sonunda Saray’la olan koalisyonu bozmamak adına ağırlığını Erdoğan’dan yana koydu, Arınç ve Gökçek’i uyardı.
++
“Koalisyon ortakları” arasında esas sürtüşme Ak Parti’nin milletvekili aday listesinin kesinleşeceği Nisan ayında yaşanacağa benziyor. Kesin olan şu ki, Saray kendi adamlarından oluşan bir Ak Parti grubu isteyecek. Davutoğlu ise muhtemelen dengeli bir liste oluşturulmasını savunacak.
Bekleyelim, görelim…
Erdoğan da, Davutoğlu da Anayasa’da ne yazıyorsa o sınırlarda kalmayı başarabilseler keşke…

FACEBOOK YORUMLARI