10 yıldır her yaz döneminde çocuklar ve gençler için “Yaz Okulları” açan Altındağ Belediyesi, bu yıl da farklı kurs ve derslerle Altındağlı gençlere rehberlik ediyor.

Altındağlı çocuklar ve gençler, yaz tatilini verimli bir şekilde değerlendiriyor. Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezleri Yaz Okulları’nda çocuklar ve gençler matematiksel zekayı ve beyin fonksiyonlarını geliştiren, fiziksel aktivitelerin temelini oluşturan ritim dersleri alıyor.
Teknolojinin de gelişmesiyle yeni neslin hareketsiz yaşam tarzına alıştığını vurgulayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Yoğun ders programlarının da etkisiyle kapalı alanlarda vakit geçiren çocuklarımız ve gençlerimiz eskisi gibi koşmuyor, yürümüyor, spor yapmıyor. Bu da obezite gibi sağlık problemlerine ve genç yaşlarda sosyalleşme sorununa neden oluyor. Bize küçük yaşlarda öğretilen el vurma gibi en basit fiziksel hareketler ritimle yapılır. Ritim tutmak aynı zamanda sanatsal bir aktivitedir. Bebeklikten yaşlılığa kadar hayatımızın her anında ritim tutarız. Yaz Okullarımızı geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin ruhsal, fiziksel ve sosyal açılardan gelişmelerine katkı sağlayacak şekilde programlıyoruz” diye konuştu.
YAZ OKULLARI BİREYSEL GELİŞİME VE SOSYALLEŞMEYE KATKI SAĞLIYOR
17 mahalledeki gençlik merkezleri ile yıl boyu çocuklara farklı konularda eğitim veren Altındağ Belediyesi, yaz okulları ile de 10 bine yakın çocuk ve gence ulaştı. Yaz okulları kapsamında düzenlenen spor, sanat, gelişim kursları ile çocuklar ve gençler hem eğleniyor hem de eğitici dersler alıyor.
“Ritim Atölyesi” kursuna katılan 167 çocuk ve genç, beden perküsyonu, koordinasyon gelişimi, ritmik konuşma ve el becerisi, algıda seçici olabilme, odaklanma ve dikkat toplamayı güçlendirme, grup olarak çalışmayı öğrenme, beyni ve vücudu ikiye bölebilme, hızlı düşünme ve atik olabilme gücünün artması konularında eğitim alıyor. Davul, debildek, def, darbuka, zil gibi birçok ritim enstrümanlarının kullanıldığı atölye eğitimlerinde kursiyerlere evde pratik yapabilmeleri için bardak gibi günlük hayatta kullanılan malzemelerle de ritim tutma öğretiliyor.
RİTİM EĞİTİMLERİ İLE FARKINDALIK HEDEFLENİYOR
Yaz Okullarında çocukların ve gençlerin çeşitli ritim enstrümanlarını tanımaları ve çeşitli ritim kalıplarını öğrenmeleri için temel eğitimler verildiğini belirten Başkan Veysel Tiryaki şunları söyledi:
“Spor ve sanat hayatımızın ayrılmaz parçaları olmalıdır. Altındağ Belediyesi olarak bu düşünceden hareketle, çocuklarımıza ve gençlerimize gençlik merkezlerimizde çeşitli eğitimler veriyoruz. Verilen eğitimlerle 10 bin gencimize ulaştık. Geleceğimiz olan 10 bin bireyin hayatına dokunup, yaşam kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. İnsana yapılan yatırım, en değerli yatırımların başında geliyor. Ritim eğitimleri de bu merkezlerimizde verdiğimiz eğitimlerden biri. Öncelikle, katılımcıların ritim enstrümanlarını tanımaları ve çeşitli ritim kalıplarını öğrenmeleri için temel eğitim veriliyor. Ritmin çocuklar ve gençler üzerinde sayısal zekaya katkısı, analitik düşünme, duygusal değişim ve gelişimlerdeki olumlu eğilimi, yaratıcılığı geliştirme, dinlemenin ve duymanın önemini kavraması gibi faydaları var. Ailelere tavsiyem, çocuklarını eğitici, öğretici ve diğer yandan böylesine renkli kurslara yönlendirsinler. Çocuklar ve gençlerimiz, ritim eğitimleri ile hayatın ritminin farkına varacaklardır.”
RİTİM ATÖLYESİNDE EL BECERİLERİ İLE KASLARDA GELİŞİYOR
Altındağ’da 7-17 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler sabah saat 9.30’dan akşam 17.00’ye kadar gençlik merkezleri yaz okullarındaki istedikleri atölye ve kurslara katılabiliyor. Karapürçek Sezai Karakoç Gençlik Merkezi Ritim Atölyesi Eğitmeni Caner Özcan, ritim dersleri ile içine kapanık çocukların sosyalleştiğine dikkat çekerek, “Çocuklar gençlik merkezlerinde mahalle arkadaşları ile bir araya geliyor ve kaynaşıyor. Ritim atölyesi eğitiminde çocukların el becerileri ile beraber kas yapıları da çalışıyor. Ritim hayatımızın bir parçası. Basit ritimlerle çocukları tanıştırarak onların ufkunu açmak ve el becerilerini geliştirmek istiyoruz. Ritmin temelinde matematik vardır. Hem sayı hem de vücut koordinasyonunun gelişmesini sağlayan ritim çocukların derslerinde de yardımcı olur” şeklinde konuştu.