Öğrenci, veli ve çalışanlardan yaz saati uygulamasına gelen tepkilerin artması üzerine bize de konuyu tekrar gündeme taşımak düştü.

Bilindiği gibi 8 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Bu durumda alacakaranlıkta yollara düşen en fazla öğrenci ve kadın çalışanları etkilemişti.

Okula yürüyerek gidenler karşılarına çıkan tinercilerden ve sürü halinde dolaşan köpeklerden korkuyorlar. Servisle gidenler için kaza ihtimali çok yüksek. Son olarak geçtiğimiz günlerde KKTC’de yaşanan ölümlü kazadan sonra bu konudaki şikâyetler de arttı. Yaz saatinin kalıcı hale gelmesi sebebiyle hava henüz aydınlanmadan, alacakaranlıkta yollara düşen çalışanların ve öğrencinin tepkisi de sosyal medyada büyüyor.

Sosyal medyada “Saatler yeniden geri alınsın” başlığı ile başlatılan imza kampanyasında
“Sabahları gözümüz görerek emniyet içinde işimize okulumuza gidelim, enerji tasarrufu sağlansın, elektronik eşyalar şaşmasın, ithalat ihracat zaman farkından düşmesin diye Bakanlar Kurulu kararıyla saatler yeniden geri alınsın” metniyle başlatılan imza kampanyasının giderek büyüdüğünü görüyoruz.

Düzenlemeyle 2.5 milyar liralık tasarruf sağlandığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise geri adım atmayacaklarını bilimsel raporlarla da enerji tasarrufunun sağlandığının ispat edildiği ve kış saati uygulamasının devam edeceğini belirtiyor
Biz de diyoruz ki inatlaşmaya gitmeden konu tekrar değerlendirilmeli, insanların mağduriyetleri önlenmeli, öğrenci, veli ve çalışanların sesine kulak verilmeli. Hiç değilse gelecek yıl bu uygulamadan vazgeçilmelidir.