Ana Sayfa Güncel Yaz saati uygulaması Pazar günü başlıyor

Yaz saati uygulaması Pazar günü başlıyor

330
PAYLAŞ

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler ileri alınacak.
Mart ayının son haftasındaki Pazar günü “yaz saati”  uygulaması başlıyor. Bu ayın sonunda saatler 1 saat ileri alınıyor.
Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin; 29 Mart 2015 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınması, 25 Ekim 2015 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 4 Mart 2015 tarihli ve 93 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2’nci maddesine göre, ’nca 9 Mart 2015 tarihinde kararlaştırıldı.
Kış saati uygulamasına Ekim ayında geçilirken saatler 26 Ekim 2014 tarihinde 1 saat geri alınmıştı. Geçen yıl yaz saati uygulamasının tarihi yerel seçimlere denk gelmesi nedeniyle ileri saat uygulamasına 1 gün gecikmeli geçilmişti. Bu yıl özel bir durum olmadığı için yaz saati uygulaması planlanan zamanda başlayacak.
Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, ’deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...

Reklam