Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, yaz aylarında özellikle Ramazan’da kan stoklarının en az düzeye inmemesi için halkı kan bağışında bulunmaya davet etti.

Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, yaklaşan Ramazan ve yaz aylarında kan stoklarının en az düzeye inmemesi için kan bağışı konusunda halka çağrıda bulundu. Nardal, 1 milyon 359 bin 463 nüfusu bulunan Manisa’da 2014 yılında 46 bin 315 kişinin gönüllü olarak kan bağışında bulunduğunu, nüfusun yüzde 3.4’nün gönüllü kan bağışçısı olduğunu söyledi. Dr. Nardal, toplam 61 bin 667 ünite kan alındığına dikkat çekerek, 2015 yılında ayrıca 43 bin 975 kişiye ise kan bağışı konusunda eğitim verildiğine dikkat çekti. Dr. Nardal, yölme konuştu:
“2015 yılında gönüllü kan bağışçılarından 5 bin 387’sini kadın oluştururken, 40 bin 928’ini ise erkekler oluşturdu. Bu duruma bakıldığı zaman Manisa’da kadınlarımızın yüzde 12’si gönüllü olarak kan bağışında bulunuyor. Ancak bu oran yeterli değildir. Amacımız gönüllü kadın kan bağışçı sayımızı 10 binlerin üzerine çıkarmaktır. Bunun için eğitimlerimizde özellikle kadınlarımıza ağırlık vermeye başladık.”
RAMAZAN AYINA DİKKAT 
Türk Kızılayı Manisa Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, kan bağışı konusunda en çok yaz aylarında ve özellikle Ramazan ayında sıkıntı yaşadıklarını belirterek, kan stoklarının minimum düzeye kadar inebildiğini söyledi. Dr. Nardal, şöyle konuştu:
“Özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklıklarının yüksek olması sebebiyle gönüllü kan bağışçısı bulmakta zorluk yaşanıyor. Bu sıkıntı Ramazan ayında iki katına kadar çıkabiliyor. Ramazan ayı, sıcaklıklar sebebiyle kimi zaman hastanedeki stoklar bitiyor. Kızılayımızın bile stokları minimum seviyelere kadar iniyor. Bu nedenle hastanelerde acil ameliyatlar haricinde, birçok ameliyatlar yaz sonrasına ertelenmek zorunda kalıyor. Bu yıl böyle bir sıkıntının yaşanmaması için Ramazan ayında vatandaşlarımızı iftardan sonra kan bağışlamaya davet ediyoruz. Bu konuda da iftardan sonra mobil kan bağışı araçlarımız çalışmalarına devam edecek. Şunu unutmayalım 1 ünite kan artık bir kişinin değil, 3 kişinin hayatını kurtarıyor.” (DHA)