Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte, Büyükşehir tarafından Başkent’te yapımı tamamlanan Yavuz Sultan Selim Bulvarı (Yeni Keçiören Bulvarı) ile 88 ayrı hizmet alanının açılışını yaptılar.

Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın Basınevler Kavşağı’nda düzenlenen açılış törenine, bakanlar, milletvekilleri, çok sayıda davetli ile binlerce Başkentli katıldı.

Törende konuşan Başkan Gökçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’a hitaben, “Herhangi bir çatışma olmadığı halde 27 şehit, 221 gazi veren Keçiörenimiz’e hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı.

Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, “Keçiören’in ikinci giriş kapısı” olarak nitelendirdiği Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile kent merkezi, çevre ilçeleri ve mahalle olan köylerine 2016’da yaptığı 1 milyar 954 milyon liralık 88 yatırım ve hizmetinin açılışı için bir araya geldiklerini söyledi.

Bu 88 hizmetin arasında yine Türkiye rekoru sayılacak bir asfalt çalışmasına da imza attıklarını hatırlatan Başkan Melih Gökçek, “Sadece bu sene 4 milyon 400 bin ton asfalt döktük” dedi.

EDİRNE’DEN KARS’A KADAR YOL AÇTIK

Şehir merkezinde 1100 kilometre cadde ve bulvar açtıklarını, bunun da başka bir rekor sayılabileceğini belirten Başkan Gökçek, “Mahalle olan köylerimize 284 kilometre yeni yol açtık. Bir başka deyişle, sadece 2016 senesinde neredeyse Edirne’den Kars’a yeni yol açmış olduk. Temmuz ve Ağustos aylarında iş makinelerimiz ve kamyonlarımızın tanksavar olarak Ankara’da görev yaptığını düşünürsek, toplam açılan 1384 kilometrelik yolun nasıl bir rekor olduğu daha iyi anlaşılabilir” diye konuştu.

Ankara’nın en önemli yollarından sayılan Turan Güneş Bulvarı ile Kazım Karabekir Caddesi’nin inşaatlarının tamamlandığını ve ikişer kat büyütüldüğünü de ifade eden Başkan Gökçek, bu yolların da 22 ve 27 gün gibi rekor sürelerde genişletildiğini söyledi.
Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 88 hizmeti tek tek anlatmayacağını da kaydederek, bunların broşürler şeklinde dağıtıldığını söyledi. Gökçek, “Ancak hizmetlerimizin Ankara 17 çevre ilçesini de kapsaması nedeniyle sembolik olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ilçelerinde yaptığı hizmetlerden 4 adedinin sinevizyon yoluyla açılışını törenle gerçekleştireceğiz. Bu yatırımlarımızın içerisine, ASKİ, EGO ve 12 belediye şirketinin yaptığı yatırımlar, kentsel dönüşümler dahil değil. Halen devam eden pek çok hizmetimiz var, bunları bu hizmetlerin içerisine dahil etmedik” dedi.
2017 yılında kent merkezinde pek çok alt ve üst geçit ile tünellerin bulunduğu yeni 7 bulvar açmayı hedeflediklerini de belirten Başkan Gökçek, 2017 projelerine ilişkin kısaca şu bilgileri verdi:

“Yine inşallah ANKAPARK’ın hizmete gireceği yıl, 2017 olacak.

3 tane müzenin yapımı başlıyor. 2017 ve 2018, bu müzelerin hizmete girdiği yıllar olacak.
11 kilometrelik Kanal Ankara projemize, 2017 yılının içinde başlıyoruz inşallah.

Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde vaat ettiği Güneykent Projemizin yolları açılmaya başlandı. 2017 yılı içerisinde burada büyük yatırımlar başlıyor.”

BULVAR, KEÇİÖREN TRAFİĞİNİ YÜZDE 40 RAHATLATACAK

Keçiören’in en büyük probleminin, sabah ve akşam saatlerinde Keçiören çıkışında yaşanan trafik sıkıntısı olduğunu ve açılışı yapılan bulvarla bu sıkıntının yüzde 40 oranında azaltılacağını ifade eden Başkan Gökçek, “Bulvarımızın adı, Yavuz Sultan Selim Bulvarı. Meydanımızın adı, Yavuz Sultan Selim Meydanı. Bu bulvarın üzerinde Yavuz Sultan Selim’in zaferlerinin adını taşıyan 1 alt geçit, 2 tünel, 7 köprü bulunmaktadır. Toplam maliyet 70 milyon lira. Yapım süresi 6 aydır. Keçiörenimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.