KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimini Mustafa Akıncı’nın kazanması Türkiye ile KKTC ilişkilerinde gergin bir dönemin başlamasına yol açabilir.
Akıncı, “Anavatan-Yavruvatan ilişkileri değişmeli, Kıbrıslı Türkler kendi ayakları üzerinde durmalı, kendi kendini yönetmeli. Ankara’yla diklenmeden ancak dik ve haysiyetli bir ilişki modeli kurmaya çalışacağım” diyor.
Kıbrıs’ta iki eşit toplumlu tek devletin olması gerektiğini savunan Akıncı bu konuda ciddi adımlar atmaya hazırlanıyor. 1974’den bu yana iskana kapalı olan Maraş’ı hak sahiplerine teslim edeceğini söylemesi bu adımlardan biri olabilir.
Akıncı’nın, Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ali Nihat Özeyranlı’ya, polis teşkilatıyla ilgili bir konuda tepki gösterip, “Komutan çizmeyi aştı” demesini de Kıbrıs’taki son durumu değerlendirirken göz önünde bulundurmak gerekiyor.
++
Gelelim, Türkiye’nin Kıbrıs politikasına…
Bu politika şöyle özetlenebilir:
“Türkiye, 1974’de yaptığı askeri harekatla Türklere yönelik katliamı ve Ada’nın tamamen Rum egemenliğine geçmesini önledi. Ayrıca o tarihten bu yana Kıbrıs’a ekonomik yardımda bulunuyor. Anavatan’dan destek olmasa Kuzey Kıbrıs’ın büyük bir ekonomik çıkmaza gireceği, memur maaşlarını bile ödeyemeyeceği biliniyor.
Yani Türkiye, hem uluslararası anlaşmalardan doğan hak, hem yüzlerce şehit verdiği askeri operasyon, hem de 41 yıldır yaptığı ekonomik yardımlar nedeniyle Kıbrıs’ta söz sahibidir.
Kıbrıs’ta iki toplumun tam eşitliğine dayalı kalıcı bir barış sağlanmalıdır. Ama bunun dünyaca benimsenen ve kayıtlara geçen sağlam güvenceleri alınmadan yapılacak jestler, verilecek tavizler uzun vadede Rumların nüfus çoğunluğuna dayanarak Türkleri Ada’dan kaçmaya zorlamalarına ya da asimile etmelerine yol açabilir.”
++
Evet, epeydir uykuda olan Kıbrıs sorunu uyandı.
“Yavru” büyümek, “Ana”dan ayrılmak istiyor.
Önümüzdeki aylarda çok tartışacağımız bir konu olacak bu.
Türkiye ile KKTC arasındaki gerilime hazır olmalıyız.