Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın transfer listelerindeki futbolcuların çoğu emekli olmanın eşiğinde, yani 30 yaşın bir hayli üstünde.

Kaç maç oynayacakları, verimli olup olmayacakları son derece şüpheli olan bu futbolculara ve kulüplerine milyonlarca Euro ödeniyor.
Akıl alır gibi değil!
++
Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri olan Türkiye’de futbol kulüpleri kaynaklarını yetenekli Türk futbolcuları bulmak için altyapı tesisleri kurmaya harcamıyor, mirasyedi sorumsuzluğuyla adeta savuruyor.
Türk futbolcular üç büyük kulüpte azınlığa düştü.
Yabancı futbolcu sevdasına son yıllarda Anadolu takımları da katıldı ne yazık ki. Onlar da yaşlarına ve yeteneklerine bakmadan kadrolarını yabancılarla dolduruyor.
++
Böyle bir anlayış Türk futbolunu bir adım ileri götürmez.
Soruna acilen el konulması, takımlardaki yabancı oyuncu sayısının örneğin üçle sınırlanması gerekir.
Ancak bu yapıldığı takdirde yüz milyonlarca Euro’nun gereksiz yere yurt dışına gitmesi önleneceği gibi, takımların genç Türk futbolcuları keşfetmelerinin de yolu zorunlu olarak açılır.
++
Milli Futbol Takımı’nın son yıllarda bir türlü başarılı olamamasının ardında süper lig takımlarında oynayan Türk futbolcu sayısının azalmasının büyük rolü var.
Öyle ki takımlarında yedek kulübelerinde oturan kimi oyuncular milli takımın as kadrosunda yer alıyor.
++
Futbol sert ve yıpratıcı bir oyun.
Yaş ilerledikçe oynamak zorlaşıyor.
İdeal futbol yaşının 18-30 olduğu belirtiliyor.
++
Yaşlı yabancı futbolcu transfer etme çılgınlığını Türkiye’de en iyi değerlendirecek kişilerden biri, gençliğinde yıllarca futbol oynamış olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.
Erdoğan’ın bu soruna eğilmesi ve takımlardaki yabancı futbolcu sayısına sınırlama getirilmesini sağlaması gerekir.