İş güvenliği mi güldürmeyin beni. Çıkın sokağa sağa sola inşaatlara bakarak gezin. Hangi işçi iş güvenliği yasasına uygun çalışıyor görün. Hiç biri değil mi?

Binaların dış cephe boyalarını yapan, yalıtımlarını kaplayan, sıva yapan işçilere bakın.
Hangisi iş güvenliği kurallarına uyuyor?
Hiç biri değil mi?
Bir tanıdığınızın fabrikasına gidin, evlerinizde çalıştırdığınız temizlikçilere bakın, işyerlerine gidin ve eliniz boş dönün.
Yasası var, haftası var ama işlevi yok, faydası yok. Her şey göstermeliktir bu ülkede.
Göstermelik olmasa dünyada işçi ölümlerinde en ön sıralarda olur muydu Türkiye?
Interpress’in İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası nedeniyle medyada çıkan haberlerden derlediği sonuçlara göre, 2013’te yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu’na rağmen iş kazalarında bir azalma olmadığı ortaya çıktı.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftasını çeşitli e Yapılan araştırmalara göre, dünyada her yıl ortalama 270 milyon iş kazasında 2,2 milyon kişi can verirken, Türkiye’de ise yılda ortalama 240 bin iş kazası meydana geldiği belirlendi.
2017 yılının ilk üç ayında 441 ölüm yaşandı…
İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre Türkiye’de 2016 yılında  1.970 çalışan iş kazalarında hayatını kaybederken, bu yılın ilk üç ayında ise en az 441 kişinin iş kazası sonucu öldüğü haberlere yansıdı.

En çok kaza inşaat sektöründe oluyor…
Ülkemizde meydana gelen kazaların sektörlere göre dağılımına bakıldığında SGK verilerine göre, yaşanan iş kazalarının yüzde 23’ünün inşaat, yüzde 21’inin tarım, yüzde 15’inin taşımacılık, yüzde 7’sinin ticaret ve büro, yüzde 6’sının genel iş kolu, yüzde 4’ünün metal, yüzde 3’ünün madencilik, yüzde 3’ünün savunma ve güvenlik ve yüzde 3’ünün ise enerji sektöründe meydana geldiği tespit edildi.

En fazla iş kazası nedeni servis ve trafik kazası…
Yaşanan iş kazalarının, yüzde 28’inin servis ve trafik kazaları, yüzde 17’sinin düşme, yüzde 17’sinin ezilme ve göçük, yüzde 5’inin elektrik çarpması, yüzde 4’ünün zehirlenme ve boğulma, yüzde 3’ünün ise patlama ve yanma olarak meydana geldiği saptandı.
Ülkemizde 110 bin iş güvenliği uzmanı var…
Türkiye’de 110 bin iş güvenliği uzmanı 30 bin civarında ise iş yeri hekimi bulunurken, Ocak 2017 itibariyle ülkemizde 339 bin 366 iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve 315 bin 821 iş yerinde ise iş yeri hekimi hizmeti verildiği tespit edildi.
Bir yılda 50 binden fazla haber çıktı…

Medya Takip Ajansı Interpress’in yaptığı inceleme sonucu medyaya son bir yılda 51 bin 627 iş güvenliği haberi yansıdığı belirlenirken, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Türkiye genelinde çalışan sayısına ve tehlike sınıfına bakılmaksızın tüm iş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uygulamasının hayata geçirileceği belirlendi.
Bizlere bu haberleri sadece iş haftasında değil, her hafta hatırlatman dileği ile Teşekkürler Interpress