MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , Güneydoğu illerinde yaşanan sokağa çıkma yasağı ve çatışmaları değerlendirdi.

Türkiye’de tam anlamı ile bir kaos yaşandığını öne süren Bahçeli, “Davutoğlu’nun kamu düzeni sağlama söz ve kararlılığı defalarca boşa çıkmıştır. Son altı ayda, Diyarbakır, Mardin, şırnak, Hakkari ve Muş’un ilçeleri başta olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanan gün sayısı 170’i bulmuştur. Öğretmenlere görev yerlerini terk etmeleri istenmiştir. Bu Devlet nerede?  Göç yaşanıyor, camiler yakılıyor. Bu adı konulmamış ve örtülü etnik bir tasfiyedir” dedi.

Bahçeli, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli’nin gündeminde; Güneydoğu illerinde yaşanan sokağa çıkma yasağı, başkanlık sistemi tartışmaları ve devam eden Rusya krizi vardı. Devlet bahçeli ilk kez Meclis grup toplantısında Güneydoğu illerinde yaşanan sokağa çıkma yasağı ve çatışmaları detaylı bir şekilde değerlendirdi. Yaşananlardan Hükümeti sorumlu tutan MHP Genel Başkanı, Diyarbakır Kurşunlu Camii bahçesinde, PKK’nın tuzakladığı patlayıcıyı imha ederken başından vurularak şehit edilen Ankaralı polis memuru Haydar Çetin’in 6 yaşındaki oğlu Eymen’in sözlerini hatırlattı.   “Eymen yaşlı gözlerle babasının bayrağa sarılı tabutuna uzun uzun bakmış, gören ve vicdanı olan her insanının ciğerini dağlamıştır” diyen Bahçeli konuşmasını şöyle sürdürdü:

“6 yaşındaki bir çocuğa böylesi bir tramva yaşatmaya kimin ne hakkı vardır? Eymenler yetim kalırken, Erdoğan ne hissetmekte, Davutoğlu ne düşünmektedir? Dökülen şehit kanlarının vebali kimlerin omuzlarındadır? Bir yanda haram limanlarında demirleyen gemicik filosu sahipliğinden karlı restoran zincirine uzanan talihli mahdumlar, diğer yanda yetim ve zorda kalan körpecik çocuklar. Doğu ve Güneydoğu’da Türk devleti adeta geri çekilmektedir. Şu anda ülkemizde tam bir kaos hakimdir.”

-ADI KONULMAMIŞ ÖRTÜLÜ ETNİK BİR TASFİYE

Bahçeli, Güneydoğu illerinde yaşanan çatışmaları, “Adı konulmamış etnik bir tasfiye” olarak değerlendirdi. Devlet Bahçeli sokağa çıkma yasağı ve çatışmaları ise şöyle değerlendirdi:
“Davutoğlu’nun kamu düzenini sağlama söz ve kararlılığı defalarca boşa çıkmıştır. Son altı ayda, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkâri ve Muş’un ilçeleri başta olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanan gün sayısı 170’i bulmuştur. Diyarbakır’ın Sur ve Silvan, Mardin’in Nusaybin, Şırnak’ın Cizre gibi çatışmaların yoğun olarak yaşandığı yerleşim yerlerinden 200 binin üzerinde insan göç etmiştir. Bu adı konulmamış ve örtülü etnik bir tasfiyedir.Türkiye Cumhuriyeti sanki egemenlik haklarından vazgeçmektedirBu devlet nerededir? Bu hükümet ne iş yapmaktadır? Savaş sırasında bile dokunulmayacak yerler olan okullar, camiler PKK’lı caniler tarafından yakılmakta; maskeli eşkıyalar yollara, sokak aralarına hendekler kazmaktadır.”
Başbakan Davutoğlu’na, “MHP’nin olağan üstü kurultayına kafa yorduğun kadar Türkiye’nin hak ve hukukunu konuşmuyor, müdafaa etmiyor, üstelik siniyor ve pısıyorsun” sözleriyle seslenen Bahçeli, “Sayın Davutoğlu, unutmuşsan hatırlatayım; sen bu ülkenin Başbakanısın ve yetki sendedir.Hala Erdoğan’ın gözünün içine bakmaktan, dışişleri bakanı gibi davranmaktan gocunmuyor musun?” dedi.

-BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI-

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Devlet Bahçeli, “HDP halkı tahrik edecek, PKK saldırarak milleti yıldıracak, AKP ne yapalım durum kötü, federasyon ve başkanlık sisteminden kaçış yok mazeretine sığınarak son darbeyi indirecektir” diye konuştu. Bahçeli şöyle devam etti:
“Bu durum, 1.Dünya Savaşı sırasında yapılan gizli anlaşmaların tezahürü, Paris ve San Remo Konferanslarının güncellenerek Sevr şeytanının uyandırılması demektir. Eninde sonunda ihanetin beli kırılacak, Türk milletinin muhatap kaldığı şer oyunu sevdalıları eliyle mutlaka bozulacaktır.”

-RUSYA KRİZİ-

Rusya ile Türkiye arasında devam eden Rusya krizini de anımsatan MHP Lideri, Putin yönetiminin  tehditlerinin hacminin  gün geçtikçe genişletildiğini söyledi. Bahçeli şöyle dedi:
“Akdeniz ve Karadeniz savaş gemilerinden geçilmemektedir. Türkiye Rusya gerilimi her alanda tesirini göstermektedir. Putin yönetiminin uzlaşmaz ve küstah politikaları bölgesel işbirliği dinamiklerini sakatlamıştır. Ülkemizin Rusya’dan kaynaklanan ekonomik kaybı ise ciddi seviyelere ulaşma riski taşımakta olup, yapılan hesaplamalar bunun 9 milyar dolara çıkacağı yönündedir. Rusya uçak düşürülmesini fırsata dönüştürmenin, aşırılıkları tırmandırmanın hevesindedir.”