Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yaptığı projelerden biri de Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve 2 yılda tamamlanan, ”Özgürlük için Basın” projesi oldu. Kapanış toplantısında konuşan Bilgin,” Zindanlar boşaldı, içimizde iyimser bir hava oluştu ama çok kısa sürdü, Silivri zindanları yeni gazetecilerle doldu” dedi.

DSC_0332Özgürlük ve Basın Avrupa Birliği Projesi olarak 2 yıl önce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından başlatıldı. Bilgin bu projeyi, “ Biz Türkiye’ye ayna tuttuk. Bakalım Basın Özgürlüğü ne halde dedik. “ diye anlattı.
Ayna’dan görünen Türkiye’de basın özgürlüğü ne yazık ki hiç iç açıcı değil” diyen Başkan Nazmi Bilgin şunları söyledi:
Türkiye korku toplumu haline getirildi. Biz bu proje ile ortaya çıkan sonuçları bugün açıkladığımız nihai rapor ile ortaya koyduk ve topluma, ‘silkelen ve kendine gel’ dedik. Düşünce ve düşündüğünü ifade etme hakkı için, medyanın siyasi baskı altında olmadan 4. Kuvvet olarak özgürce görevini yapabilmesi için bu projede emek sarf ettik. Sarf etmeye de devam etmek istiyoruz.
Zor bir dönemdeyiz ve bu zorlukların farkındayız. Bu raporda yer alan rakamlar açık kaynaklardan alınan bilgilerdir. Cezaevlerinde bulunan Gazeteciler ve arkadaşlarımız Can Dündar ve Erdem Gül en kısa sürede tutuksuz yargılanmak üzere bırakılmalıdır.
5 yıl boyunca her ayın ilk Pazartesi Silivri’ye giderek onlarla dayanışma içinde olduk. O günleri tekrar yaşamak istemiyoruz.”
Gerçek Demokrasi için
Gazeteci Yusuf Kanlı tarafından Koordine edilen bu projenin kapanış toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan FOX TV Ana Haber sunucusu Gazeteci Fatih Portakal ile Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Abdi Pehlivan verilen arada bir araya geldik.