Tüm spor branşlarında olduğu gibi futbolda da geleceğin altyapıda, yani yarının yıldızları miniklerde olduğunun altını bir kez daha çizmek ve bu anlamda yapılan bir çalışmanın altını çizmek istiyorum.
Yalnızca ülkemizde değil, dünyada da yeni yıldızların yetişmesi anlamında çok da verimli olmayan bir sürecin içinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Şöyle ki, yakın zaman öncesini dek, dünya futbolunda sistemli çalışmaların ürünü yıldız oyuncuların sayısı hayli fazlayken, günümüzde bu anlamda eskisi kadar verimli bir ortam yok. Yani genç yetenekler daha az yetişiyor. Kimilerine göre bu durumun nedeni ekonomik sıkıntılar nedeniyle yapılan yatırımlardaki daralma, kimilerine göre ise, yalnızca kısır bir süreçten geçiyor oluşumuz.
Her ne gerekçeyle olursa olsun, sonuç itibarıyla böyle bir durumun varlığı kesin. İşte tam da böyle bir ortamda, dünyadaki uygulamaları arasında en başarılılardan birinin ülkemizde uygulandığı ‘Grassroots’ projesinin ülkemizdeki gelişimine değinmek istiyorum.
Sponsorluğunu Ülker grubunun üstlendiği bu proje hayli başarılı bir biçimde devam ediyor.
2014 yılı yaz dönemi TFF-Ülker Futbol Köyleri’nde antrenörleri tarafından seçilen 102 yetenekli çocuk Riva’da yer alan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde ağırlanıyor Riva’da yer alan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde başlayan TFF-Ülker Elit Futbol Köyleri’nde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 12-13 yaş grubundaki yetenekli çocuklar, futbolun yanı sıra hayatlarında yeni açılımlar sağlayacak farklı eğitimler alıyor. Uzmanlar tarafından düzenlenen eğitim programında minik sporcular, bizzat milli takım antrenörleri ile buluşup futbol yeteneklerini geliştirecek, futbolun özünde yer alan kardeşlik, centilmenlik ve dayanışma ruhunu keşfediyorlar.
Futbol Köyleri projesiyle bugüne kadar 4.500 çocuğa spor yapma, yeteneklerini geliştirme imkânı sağlandı. Bu proje kapsamında, sekiz yılda toplam 36 erkek ve 44 kız oyuncu Futbol Köyleri’nden genç milli takımlara seçildi.
Çocuklara yönelik projelere yatırım yapmayı çok önemseyen Yıldız Holding, altyapıya ve en önemlisi hareket eden, sporu seven nesiller yetişmesine büyük önem veriyor. Çocuklarımızın, fair play’i küçük yaşta öğrenmelerine, dengeli beslenme, satranç, drama gibi saha içinde ve dışında hayat boyu yararlanacakları eğitimler almalarına, sosyalleşmelerine, aktif yaşam ve dengeli beslenme anlayışı ile tanışmalarına olanak sağlayan Futbol Köyleri projesiyle, ülkemizdeki potansiyelin verimli bir şekilde değerlendirilmesi ve yetenek havuzunun genişletilmesi sağlanıyor. Yıldız Holding, sekiz yıldır destek verdiği Grassroots kapsamındaki projelerle bugüne kadar 272.000’i aşkın çocuğa ulaştı.
Yukarıda verdiğimiz rakamları göz önüne alıp incelediğimizde, yapılan hizmetin önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Buradan, böylesine önemli ve sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz adına, hizmet veren, taşın altına elini sokanlara teşekkür ediyor, futbol dünyamıza yeni yeteneklerin adeta birer güneş gibi doğmasını dtiliyorum.
Hoşçakalın…