Milli Piyango’nun yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye 55 milyon. Bir haber ajansı hesaplamış, söz konusu para yüzer liralık banknotlar haline getirilip tartıldığında yarım tonu buluyormuş. Yani yılbaşında tam biletine büyük ikramiye çıkan bir kişi parasını almaya taksiyle gidemez, bir pikap ya da kamyonet kiralamak zorunda.

++

Son günlerde Televizyon haberlerinde sık sık tanık oluyorum. Genç muhabir arkadaşlar sokakta rastladıkları vatandaşlara, “55 milyon size çıksa ne yaparsınız” sorusunu yöneltiyorlar. Bu soruya çoğu kez, “Bir ev, bir araba alırım, yakınlarıma yardım ederim” yanıtı veriliyor. “Pavyonda yerim” diyen de var, “Dünya seyahatine çıkarım” diyen de…
Yani bilet alanların çoğunun hayali büyük ikramiyeyi nasıl harcayacağına bile yetmiyor. Kurdukları hayallerin sınırı bir-iki milyon lirayı geçmiyor.
++
Söz konusu tablo, Milli Piyango İdaresi’nin büyük ikramiye tutarını belirlemesinde bir yanlışlık olduğunu açıkça ortaya koyuyor.
Bir kişiye 55 milyon lira verileceğine, 55 kişiye birer milyon lira veya 110 kişiye 500’er bin lira verilse herhalde daha doğru olurdu.
En büyük ikramiye ile ikinci, üçüncü, dördüncü büyük ikramiyeler arasında dağlar kadar fark olması da bir diğer tuhaflık olarak dikkat çekiyor. Yılbaşı çekilişinde ikinci büyük ikramiye 5 milyon, üçüncü büyük ikramiye 3 milyon, dördüncü büyük ikramiye ise 2 milyon lira.
++
Yılbaşı çekilişi için Milli Piyango İdaresi 10 milyon bilet satışa çıkarmış. Çok sayıda bilet alanlar elbette var ama çoğunluk bir bilet alarak şansını deniyor.
Bu durumda 2016 yılının ilk sabahına birkaç kişi mutlu uyanırken milyonlarca kişi derin bir hayal kırıklığı içinde karşılayacak yeni yılı.
Keşke Milli Piyango İdaresi daha makul bir ikramiye sistemi oluşturabilseydi…